Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки

Ваня Милева Последна промяна на 06 март 2025 в 14:04 13003 1

Генетично модифицирана мишка с гъста, вълнеста козина.

Кредит Colossal Biosciences

Генетично модифицирана мишка с гъста, вълнеста козина.

Изследователи напредват в усилията си да върнат вълнестия мамут чрез създаване на вълнести мишки. Учени от Colossal Biosciences, американска компания за генно инженерство, казват, че успешно са създали мишки с гъста, вълнеста козина – отбелязвайки малка, но значителна стъпка към тяхната цел да модифицират азиатските слонове така, че да получат характеристики, подобни на мамути.

Компанията има за цел да произведе първия слон, подобен на мамут, до 2028 г. чрез усъвършенствано редактиране на гени. Учените изучават генетичните разлики между азиатските слонове и вълнестите мамути, като се фокусират върху ключови черти, които са помогнали на изчезналите видове да оцелеят в студен климат.

Вълнестите мишки обикновено имат рошава козина със златисто-кафяв цвят. Кредит: Colossal Biosciences

Пробив в генетичните модификации

Изследователите наскоро са създали генетично модифицирани мишки с гъста козина и златисто-кафяв цвят. Вместо да вмъкнат ДНК на мамут, те редактират мишите гени, отговорни за текстурата, дължината и цвета на козината.

Два от променените гени са открити и при мамути, което предполага, че те са

Учените модифицират и ген, свързан с метаболизма на мазнините, за който смятат, че може да е помогнал на мамутите да съхраняват енергия за оцеляване при ниски температури. Използвайки прецизни техники за редактиране на гени, екипът прави до осем генетични промени в един експеримент.

Въпреки този напредък, не всички модифицирани ембриони са се родили живи. Някои мишки са успешно родени с вълнеста или дълга козина, но размерът на тялото им остава непроменен дори с промяната на гена за обработка на мазнини.

"Това не ускорява нищо, но е важна точка за валидиране", обяснява изпълнителният директор на Colossal Biosciences Бен Лам.

Скептицизмът на експертите

Докато изследването представлява напредък в генното инженерство, някои учени поставят под въпрос значението му за "възкресяването" на мамута.

Робин Ловел-Бадж (Robin Lovell-Badge), експерт по стволови клетки и генетика в Института Франсис Крик в Лондон, е възхитен от техническото изпълнение на изследването, но сочи пропуски в неговите открития. Той отбелязва, че изследването не обяснява как тези гени влияят върху растежа на козината или дали ще функционират по същия начин при слоновете.

"Както е, появиха се на бял свят няколко сладко изглеждащи космати мишки, без да разбираме тяхната физиология, поведение и т.н.", коментира Ловел-Бадж. "Това не ги приближава [изследователите] да разберат дали в крайна сметка биха могли да придадат на слон необходимите, подобни на мамут, черти."

Други експерти подчертават, че създаването на подобен на мамут слон представлява много по-голямо предизвикателство от модифицирането на мишки.

Д-р Тори Херидж (Tori Herridge), еволюционен биолог от университета в Шефилд, предупреждава, че броят на гените, участващи в създаването на истински мамутоподобен слон, вероятно е много по-голям, отколкото учените разбират в момента. Освен това използването на слонове като сурогати поражда етични и логистични опасения.

"Завръщането на изчезналите мамути не изглежда скоро на хоризонта", отбелязва Херидж.

вълнест мамутВълнест мамут. Кредит: ellenm1 (CC BY-NC 2.0)

Следващи стъпки и въпроси без отговор

Colossal Biosciences планира да тества студоустойчивостта на генетично модифицираните мишки през следващите месеци, за да определи дали тяхната козина и промени в метаболизма осигуряват някакво предимство за оцеляване при по-ниски температури.

Компанията запазва оптимизма си, че нейните изследвания могат да доведат до пробиви във възстановяването и опазването на видовете. Някои учени обаче твърдят, че е било по-добре ресурсите да бяха изразходени за предотвратяване на изчезването на съвременни видове, вместо в опити да се възкресят изчезнали преди хиляди години видове.

Справка: Chen, R. et al. Preprint at bioRxiv https://doi.org/10.1101/2025.03.03.641227 (2025).

Източник: Meet the ‘woolly mouse’: why scientists doubt it’s a big step towards recreating mammoths, Nature

    Най-важното
    Всички новини