Учените успяват да изолират уникална молекула, която може да направи възможна "ваксината за стрес" един ден, използвайки бактерия, намираща се в пръстта.
Mycobacterium vaccae е непатогенна бактерия, която живее в почвата и дава надежди за приложение в медицината. Ново изследване, публикувано в списанието Psychopharmacology, предполага, че специфична мазнина, съдържаща се в клетките на M. vaccae, може да има положителни ефекти върху здравето на хората.
Връзката между двете е хипотезата, че хората, коеволюирали с множество полезни микроорганизми, вече са изгубили някои от тези връзки в модерния свят, което води до повишаване на алергиите и автоимунните заболявания.
"Идеята е, че хората живеят далече от фермите и селското стопанство в градовете и така сме изгубили контакта с организми, които са играли роля в регулацията на имунната ни система", разказва невроендокринологът Кристофър Лоури (Christopher Lowry). "Това създава по-голям риск от възпаления и психически разстройства, свързани със стреса."
Лоури изучава M. vaccae с години, откривайки при предишни проучвания, че инжектирането на мишки с топлинно умъртвени бактерии, предотвратява появата на реакции в следствие на стрес. Но досега не е било сигурно как M. vaccae са отговорни за този ефект.
Mycobacterium vaccae. Кредит: Christopher Lowry
В ново изследване учените изолират и химически синтезират мастна киселина, наречена 10(Z)-хексадеценоева киселина, чрез която изглежда бактериите могат да намалят възпалението при други животни.
На молекулно ниво, киселината се свързва с рецепторите, наречени пероксизом пролифератор-активирани рецептори (PPAR), инхибирайки пътищата на възпаление, или поне при тестовете с имунни клетки на мишки.
"Когато бактериите бъдат уловени от имунните клетки, те отделят тези липиди, които се свързват с рецепторите и така прекъсват каскадата на възпалението", пояснява Лоури.
Необходими са още изследвания, за да се установи дали същият ефект може да бъде наблюдаван и при хората. Ако това се окаже възможно, учените смятат, че е възможно разработването на "ваксина срещу стреса", която да помогне на хора с високостресови професии и риск от развитие на посттравматичен стрес.
Въпреки, че предстоят още много изследвания, Лоури е оптимист, че след само 10-15 години може да има налично такова лекарство.
"Смятахме, че тези бактерии не са важна част от човешкия микробиом", споделя Лоури. "Силата на природата не спира да изумява учените и ние искаме да откриваме все повече."
Източник: Science alert - This Odd Bacterium Appears to Protect Its Host From The Damaging Effects of Stress
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари