Защо костенурките заемат позата "Супермен"?

Прегряването на слънчева светлина има многобройни ползи за тези ектотермични

Ваня Милева Последна промяна на 25 юли 2025 в 00:00 678 0

Костенурка се е изпънала с протегнати крака на камък. Това действие е нормално и полезно за костенурките.

Кредит GoodFon (CC BY-NC 4.0 DEED)

Костенурка се е изпънала с протегнати крака на камък. Това действие е нормално и полезно за костенурките.

Летните жеги са в сила за милиони хора и независимо от вида на животните, поддържането на телесната ни прохлада е от решаващо значение за оцеляването. Хората търсят сянка, вода за плуване, а някои използват уникалната за човека техника да "седят под климатика и да не мърдат". Други бозайници се търкалят по тревата или в локвите, за да регулират телесната си температура и да се охладят.

За някои костенурки, именно препичането на слънце или "позата на Супермен" помага за поддържането на правилната телесна температура и много други неща. Според Националния парк Евърглейдс в Южна Флорида, местните блатни костенурки Pseudemys nelsoni често се забелязват с изпънати крайници и вратове, опитвайки се за да поемат колкото е възможно повече слънчева светлина. Изглежда, че това действа с няколко ползи. Може да затопли телата им, да подобри храносмилането им, да помогне за производството на витамин D3 за по-здрави черупки и кости и, което е важно, помага за предотвратяване на инфекции.

Костенурка се е изпънала с протегнати задни крака и шия нагореПрепичането на слънчевата светлина е важно за костенурките. Кредит: Everglades National Park/National Park Service.

Препичането на слънце помага на костенурките да изсушат черупките си, което може да предотврати прикрепването на опасни паразити. Ектопаразитите – или вредни организми, разположени от външната повърхност на животното – като пиявиците, могат да причинят анемия при костенурките. Тъй като престоят на пряка слънчева светлина не е чудесна среда за пиявиците, те ще си тръгнат и ще оставят костенурките на мира.

Въпреки че може да са ви учили, че всички влечуги са студенокръвни, а бозайниците са топлокръвни, в животинското царство има повече нюанси. Птиците, бозайниците и някои риби (включително някои живи и изчезнали видове акули) се смятат за ендотермични или ендотерми. Това означава, че те поддържат постоянна телесна температура, която е независима от околната им среда. Хората също попадат в този ендотермен лагер.

Други видове риби, земноводни и влечуги, като костенурките, се считат за ектотерми. Като ектотермите, телесната температура на костенурките се променя заедно с околната среда. За да регулират телесната си температура, костенурките се пекат на слънчева светлина върху дънери, паднали дървета, кламъни и други повърхности с изпънати крайници. Поради тази причина е изключително важно да имат достъп до безопасни места за печене в езера, водоеми или блата. Има костенурки, които се опитват да се пекат на асфалта, което увеличава риска да бъдат прегазени от автомобил.

Тъй като препичането на слънце е напълно нормално занимание за костенурките, е важно да ги наблюдавате от безопасно разстояние и да ги оставяте на мира.

Източник: Why do turtles do the ‘Superman pose’?, Popular science

    Най-важното
    Всички новини