През 1935 г. музеят "Метрополитън" в Ню Йорк организира археологическа експедиция в Египет. В Деир Елбахари край Луксор, на мястото на древната Тива, те разкриват гробницата на Сенмут, архитект и надзорник на кралските работи - и, както се твърди, любовник - на прочутата царица Хатшепсут (1479-1458 г. пр. н. е.). Под гробницата на Сенмут те откриват отделна погребална камера за майка му Хат-Нуфер и други неидентифицирани роднини.
Тук те правят странно откритие: дървен ковчег с мумията на възрастна жена с черна перука и два сребърни и златни пръстена на скарабей. Но това, което поразило археолозите, било изражението на мумията: с широко отворена уста, сякаш застинала в крясък. Те я нарекли "крещящата жена“.
Сега, около 2500 години след погребението ѝ, изследователи от Египет използват най-модерните научни техники, за да изследват "крещящата жена" и да научат повече за живота и смъртта ѝ. Резултатите са публикувани в Frontiers in Medicine.
Кредит: Sahar Saleem
Скъп материал
"Тук доказваме, че тя е била балсамирана със скъп, вносен балсамиращ материал. Това, както и добре запазеният външен вид на мумията, противоречи на традиционното схващане, че неотстраняването на органите означава лошо мумифициране", отбелязва д-р Сахар Салим (Sahar Saleem), професор по радиология в болницата "Каср ал Айни" към Университета на Кайро.
До 1998 г. "Крещящата жена" е била съхранявана в Медицинското училище "Каср ал Айни", където през 20-те и 30-те години на миналия век изследователите са проучвали много царски мумии, включително и Тутанкамон. Впоследствие е преместена в Египетския музей в Кайро по искане на Министерството на антиките. От 1935 г. насам саркофагът и пръстените на мумията са изложени в музея "Метрополитън" в Ню Йорк.
Кредит: Sahar Saleem
В новото изследване Салим използва компютърна томография, за да направи "виртуална дисекция" на мумията и да определи нейната възраст, да идентифицира патологии и степен на запазеност.
За идентифицирането на материалите Салим и нейният съавтор д-р Самия Ел-Мергани (Samia El-Merghani) използват и модерни техники като сканираща електронна микроскопия (SEM), инфрачервена спектроскопия с преобразуване на Фурие (FTIR) и рентгенов дифракционен анализ (XRD).
Авторите установяват, че мумията е била в добро състояние дори 2500 години след погребението ѝ. Изследването, проведено 89 години след откриването на мумифицираната жена, показва, че тя е разопакована, лежи в легнало положение с изпънати крака и ръце, сгънати над слабините. Липсвали й няколко зъба - вероятно загубени преди смъртта, тъй като имало следи от костна резорбция, която се получава, когато зъбът излезе и гнездото се остави да зарасне. Други зъби са били счупени или са показвали признаци на изтриване.
"Загубените през живота зъби може да са били извадени. Зъболечението е възникнало в Древен Египет, като Хеси Ре е първият регистриран лекар и зъболекар в света", разказва Салим.
Страдала от артрит
На базата на 2D и 3D компютърна томография Салим изчислява, че приживе "Крещящата жена" е била висока 1,54 м. От морфологията на ставата между двете тазови кости, която се изглажда с възрастта, компютърните томографични изображения показват, че по време на смъртта си тя е била на около 48 години. Страдала е от лек артрит на гръбначния стълб, което личи от наличието на остеофити или "костни шипове" по прешлените.
Страдала от артрит
Салим не открива никакъв разрез за балсамиране, което е в съответствие с откритието, че мозъкът, диафрагмата, сърцето, белите дробове, черният дроб, далакът, бъбреците и червата все още са налице. Това е изненада, тъй като класическият метод на мумифициране в Новото царство (1550-1069 г. пр. н. е.) включвал отстраняване на всички тези органи с изключение на сърцето.
FTIR анализът на кожата ѝ показва, че "Крещящата жена" е била балсамирана с хвойна и тамян - скъпи материали, които е трябвало да бъдат внесени в Египет от Източното Средиземноморие и Източна Африка или Южна Арабия. По същия начин естествената ѝ коса е била боядисана с къна и хвойна. Дългата перука, изработена от влакна от финикова палма, е била допълнително обработена с кварц, магнетит и албитни кристали, вероятно за да се стегнат кичурите и да се придаде черният цвят, предпочитан от древните египтяни, защото олицетворявал младостта.
"Тези открития потвърждават древната търговия с материали за балсамиране в древен Египет. Експедицията, водена от царица Хатшепсут, донася тамян от Пунт (вероятно Сомалия в Африка). В гробницата на Тутанкамон също е имало тамян и хвойна", казва Салим.
Няма очевидна причина за смъртта.
Кредит: Sahar Saleem
Спазъм
Но какво е предизвикало стряскащото изражение на мумията? Рядкостта на материала за балсамиране като че ли изключва възможността процесът на мумифициране да е бил небрежен и балсаматорите просто да са пропуснали да затворят устата ѝ.
"Крещящото изражение на лицето на мумията в това изследване може да се тълкува като трупен спазъм, което означава, че жената е умряла, крещейки от агония или болка", предполага Салим.
Трупният спазъм е рядка форма на мускулна скованост, която обикновено се свързва с насилствена смърт при екстремни физически условия и силни емоции.
"Крещящата жена е истинска "капсула на времето" заради начина, по който е умряла и е била мумифицирана", заключава Салим.
Справка: Paleoradiological and scientific investigations of the screaming woman mummy from the area beneath Senmut’s (1479–1458 BC) Theban tomb (TT71); Sahar N. Saleem, Samia El-Merghani; Front. Med., 02 August 2024; Sec. Pathology; Volume 11 - 2024 | https://doi.org/10.3389/fmed.2024.1406225
Източник: 2,500-Year-Old "Screaming Woman" Mummy Yields Clues to Life and Death, TechnologyNetworks
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари