
На Голямото изложение в Лондон през 1851 г., един водопроводчик на име Джордж Дженингс, водопроводчик от Брайтън, инсталира така наречените "маймунски клозети" в стаите за почивка на Кристъл Палас. "Маймунските клозети" (Monkey Closets) произвеждат фурор, тъй като са първите обществени тоалетни, каквито никой досега не бе виждал, а по време на изложението 827 280 посетители са платили по едно пени, за да ги използват. Само "срещу едно пени", те получават чиста седалка, кърпа, гребен и лъснати обувки.
Когато изложението приключва било планирано тоалетните да бъдат закрити. Дженингс обаче убеждават организаторите да ги оставят отворени. Те се съгласяват и тоалетните "срещу едно пени" продължават да генерират приходи от над 1000 £ годишно.
След успеха на тоалетните в Кристъл Палас Дженингс отваря на 2 февруари 1852 г. първата обществена тоалетна на Флийт Стрийт 95, Лондон, в непосредствена близост до Обществото на изкуствата, а първата женска обществена тоалетна отваря малко по-късно, на 11 февруари в Бедфорд Стрийт 51, Лондон.
![]() |
![]() |
Реално погледнато, примитивните тоалетни предшестват съвременните с няколко хиляди години.
И така, кой наистина е изобретил тоалетната?
Най-ранните известни тоалетни датират отпреди около 5 000 години в древна Месопотамия. Тези прости тоалетни са били снабдени с поредица от дълги керамични тръби, които са защитавали твърдото съдържание от отмиване в заобикалящата го почва и същевременно са позволявали на течностите да се просмукват бавно през малки отвори, съобщава списание Nature.
В района на древна Месопотамия в Хафаджа, Дияла, Ирак, археолози откриват оголена канализация за тоалетна с постамент. Кредит: Oriental Institute of the University of Chicago
По-сложни тоалетни се появяват за първи път близо хилядолетие по-късно, в древната минойска цивилизация на остров Крит (по-късно завладяна от микенските гърци). Тези обществени тоалетни са първото доказателство за използването на вода за отвеждане на отпадъците - практика, която по-късно е възприета от римляните.
Въпреки че римските тоалетни са били доста сходни с гръцките си предшественици - те също включват редици от пейки с дупки, разположени над канализацията, те са имали едно сложно нововъведение - централният канал. В този случай не е било грижа на всеки човек да излива вода от гърне, за да почисти, а отвеждането на отпадъците в централизирана канализация от бавно движеща се вода, а оттам - в река или поток.
Древна римска обществена тоалетна в Дуга, обект на световното наследство на ЮНЕСКО в Тунис. Кредит: Oriental Institute of the University of Chicago
В днешно време Кристоф Люти (Christoph Lüthi), специалист по планиране на канализацията и инфраструктурата и колегите му в Швейцарския федерален институт по водни науки и технологии се стремят да проектират тоалетната на бъдещето: свръхефективно и хигиенично устройство, което да работи "без външен източник на енергия, без външни тръби и без водопровод, който да се свързва с някаква мрежа", разказва изобретателят. Техният прототип Blue Diversion непрекъснато почиства и рециклира водата, като същевременно превръща фекалиите в тор. Те се надяват един ден да инсталират това устройство като лесен, екологичен начин за подобряване на канализацията.
Източник: Who invented the toilet? Live Science
Още по темата

Медицина
Сешоарите за ръце в обществените тоалетни са опасни за здравето, предупреждават учени

Технологии
124-годишен патент разкрива правилния начин за поставяне на тоалетната хартия

Животът
5 начина, по които тоалетните промениха света

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
12090
2
03.02 2019 в 18:10
Последни коментари
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?
Kahles
Учен от НАСА създава двигател, работещ без гориво, което противоречи на законите на физиката
dolivo
Китай е разработил рядък, ултратвърд 6-ъгълен диамант