Първата човешка дума, която казват шимпанзетата, също е "мама" (видео)

Шимпанзетата са способни на реч според нов анализ на кадри отпреди десетилетия

Ваня Милева Последна промяна на 31 юли 2024 в 10:49 2999 0

шимпанзе

Кредит Unsplash

Поне един вид човекоподобни маймуни (шимпанзетата) наистина притежава необходимите невронни елементи за улесняване на речта, независимо дали използват тези способности самостоятелно в дивата природа

През 1962 г. на американските кинозрители е показан необичаен епизод на кинопреглед на Universal, озаглавен "Чуйте това! Италианците представиха говорещо шимпанзе", в който зрителите се запознават с Рената - шимпанзе, което според съобщенията е било обучено от своя гледач да казва "мама".

Кадрите, които по онова време вероятно не са били възприемани като нещо повече от новина, притежават необикновен потенциал: доказателство за примат, който не е човек, но има способността да говори, макар и примитивно. Въпреки уникалния талант на Рената, кадрите са забравени, а преобладаващата представа продължава да е, че хората са единствените примати с необходимата нервна система, която им позволява да говорят.

Но Рената не е единственият известен пример за шимпанзе, което проявява способност да научава и произнася човешки думи. Десетилетия по-късно, във видеоклип, качен в YouTube на 17 август 2007 г., шимпанзе на име Джони също се чува да произнася "мама", очевидно в отговор на молбите на стопанина си, след което получава лакомство.


Сега международен екип изследователи, които са прегледали кадрите с Рената и Джони, стигат до заключението, че в поне три известни случая шимпанзетата наистина са успели да научат човешки думи и да проявят ограничени речеви способности.

"Възстановихме оригинални кадри на две дресирани шимпанзета, които произнасят думата "мама", и подложихме записите на фонетичен анализ", пишат авторите на новото изследване, публикувано в Nature от Аксел Екстрьом (Axel Ekström) и колегите му. "Нашите анализи показват, че шимпанзетата са способни на сричково (силабическо) възпроизвеждане, като постигат фонетични контрасти между съгласни и гласни чрез едновременно включване и свързване на глас, челюст и устни."

В статията си изследователите посочват, че са провели онлайн експеримент, в който на участниците са били предоставени записи на изречения, които да слушат, но не им е било казано, че слушат шимпанзета. Участниците "без колебание възприемаха изреченията на шимпанзетата като силабически изречения, предимно като "ма-ма", пишат изследователите.

Изследователите заключават, че вокалните способности на човекоподобните маймуни до голяма степен са били подценявани, като посочват, че "шимпанзетата притежават необходимите за речта невронни структури".

Изглежда, че човекоподобните маймуни не показват никакви признаци на използване на реч в природата и е забележително, че Рената и Джони изглежда са усвоили уникалните си способности благодарение на обучението си от хора. Въпреки това откритията са значими, тъй като показват, че поне един вид човекоподобни маймуни наистина притежава необходимите невронни елементи за улесняване на речта, независимо дали използват тези способности самостоятелно в дивата природа.

Въпреки че речта не е способност, на която шимпанзетата обикновено разчитат, същото не може да се каже за цялостната им способност да общуват. Последните проучвания показват, че шимпанзетата често използват жестове, докато общуват по начин, подобен на този при хората. Поне в няколко случая шимпанзетата са показали и забележителна способност да разбират човешкия език. Един от забележителните примери е Канзи, бонобо, за което се съобщава, че разбира близо 3000 човешки думи и проявява способност да отговаря на въпроси, използвайки специална клавиатура, която възпроизвежда човешки думи.

В новата си статия Екстрьом и колегите му отбелязват, че предишни изследвания, свързани с шимпанзета и тяхната способност да проявяват елементарна реч, са били до голяма степен отхвърлени поради липса на строг анализ.

Новите резултати обаче изглежда подкрепят тези непотвърдени досега наблюдения, в които често се споменаваха думи като "мама" като едни от най-често научаваните от шимпанзетата.

Всъщност може да се окаже, че има нещо повече от разпространението на тази конкретна дума в предишни изследвания, свързани с речта на шимпанзетата. Както отбелязват авторите на изследването, "мама" често е сред първите думи, които човешките бебета научават, и всъщност може да има по-дълбоки корени като една от най-ранните думи в говоримия език, създадени някога от хората.

"В съответствие с това, съществуват твърдения, че "мама" може да е била сред първите думи, появили се в човешката реч", пишат авторите на новото изследване.

"Нашите данни допълват тази картина: шимпанзетата могат да създават предполагаемите "първи думи" на говоримите езици."

Справка: Ekström, A.G., Gannon, C., Edlund, J. et al. Chimpanzee utterances refute purported missing links for novel vocalizations and syllabic speech. Sci Rep 14, 17135 (2024). https://doi.org/10.1038/s41598-024-67005-w 

Източник: Chimpanzees Are Capable of Speech, According to New Analysis of Decades-Old Footage, The Debrief

Виж още за:
Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !