Златни езици и нокти са открити върху мумии от периода на Птолемеите в Египет

Ваня Милева Последна промяна на 19 декември 2024 в 00:00 809 0

Златни езици и нокти са открити върху мумии от периода на Птолемеите в Египет

Кредит University of Barcelona

Златни езици и нокти са открити върху мумии от периода на Птолемеите в Египет

Археолози са открили гробници, украсени с цветни надписи и ритуални сцени, както и необичайни мумии и уникални погребални предмети, включително 13 впечатляващи златни езика и нокти, в археологическия обект Ал-Бахнаса в провинция Миня в Египет.

Археологическата мисия, ръководена от Института за изследвания на древния Близък Изток към Университета на Барселона (IPOA), под ръководството на Игнаси-Ксавие Адиего (Ignasi-Xavier Adiego), приключва последната си кампания с уникални останки, които ни позволяват да задълбочим познанията си за погребалните практики, религиозен живот и монашеска дейност в Древен Египет.

Сред забележителните първи находки, това са първите човешки останки и първите текстове и ритуални сцени на богини от техния вид в района на Ал-Баханса. Тези артефакти, заедно със сложните погребални обичаи, предоставят ценна информация за религиозните вярвания на Птолемеите.

Разкопки на мястото на откритието. Кредит: Университет на Барселона

Сред най-забележителните открития са 52 мумии от периода на Птолемеите, 13 от които са имали златни езици в устата си, символизиращи подготовката за отвъдния живот. Една мумия е имала два златни езика, а ноктите на друга са били украсени със златни пластини. На същото място са били открити ценни предмети като теракотна статуетка на бог Харпократ (гръцка интерпретация на египетския бог Харпехрути, бог Хор като дете, син на Озирис и Изида, бог на новороденото слънце), амулети, изобразяващи египетски божества като Тот, Изида и Хор, и т. нар. "сърдечен скарабей" (овален амулет, предназначен като заместител на сърцето, ако починалият бъде лишен от този орган в задгробния живот).

Фрагмент на една от разкритите украсени стени. Кредит: Ministry of Tourism and Antiquities

Разкопките също така разкриват конструкцията на гробница от епохата на Птолемеите, съдържаща около 300 мумии. Тази гробница с три гробни камери и сводест таван е забележителна със своите стени, украсени с текстове и многоцветни сцени, изобразяващи погребални ритуали и божествени фигури като Анубис, Озирис, Атум и Нут. Някои от тези амулети съчетават символиката на множество божества, необичайна находка в региона. Освен това в същия контекст са открити четири варовикови саркофага.

Фрагмент на една от разкритите украсени стени. Кредит: Ministry of Tourism and Antiquities

Д-р Естер Понс Меладо (Esther Pons Mellado), ръководителят на испанската мисия, обяснява, че една от откритите гробници включва правоъгълен кладенец, водещ към основна стая с три погребални камери.

Една от разкритите украсени стени, вижда се лодката на Ра. Кредит: University of Barcelona

Тези камери съдържат десетки мумии, подредени щателно, което предполага практики на погребение в общността. Друга гробна шахта води до подобно украсени камери, една от които принадлежи на индивид, идентифициран като "Уен Нефер". На една от стените му собственикът на гробницата е изобразен със семейството си, предлагащо приношения на божества като Анубис, Озирис, Атум и Хор.

Таванът е украсен с богинята Нут, заобиколена от звезди и свещени лодки, носещи божества като Хепри, Ра и Атум, на яркосин фон.

Комплект амулети и златни скарабеи. Кредит: University of Barcelona

Наличието на тънък слой злато върху лицето на мумия, балсамирана, изобразяваща бог Анубис, показва деликатния характер на погребалната работа. Фигурите на богините Изида и Нефтида имат същото златно покритие. В гробницата се намират и четири варовикови саркофага.

Мисията отбелязва също, че по-ранни разкопки вече са открили византийска базилика, храм, посветен на Озирис, и гробници от саитския, гръко-римския и римския период.

Източник: Golden Tongues and Nails discovered on mummies from the Ptolemaic Period in Egypt, Arkeonews 

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !