Японски изследователи откриха нова бактерия, способна да разгражда и усвоява полиетиленовия терефталат (PET), от който се изработват бутилките за напитки, съобщава онлайн-изданието New Scientist.
Полиетиленът е най-проблемният пластмасов замърсител. На бактерията ѝ са били нужни 70 години, за да еволюира така, че да усвоява полиетилентерефталат. Изследователите са я нарекли "Ideonella sakaiensis". Открили са я чрез анализ на микробите, които живеят в парчетата пластмаса, захвърлени в почвата и отпадните води.
Ideonella sakaiensis усвоява основно полиетилен и го разгражда с помощта на само два ензима, идентифицирани от изследователите. Бактерията е еволюирала наскоро, приспособявайки се да усвоява пластмасовия замърсител, тъй като той е създаден едва през 40-те години на миналия век. Екипът зад откритието се надява то да доведе до създаването на нови начини за разграждане на пластмасата. Те предполагат, че е възможно да се използва или самата бактерия, или ензимите, които произвежда.
А че са нужни нови начини за разграждането на полиетилена, е ясно със сигурност. Огромни количества от отпадъка запушват бунищата и природните местности по целия свят. През 2013 г. са били произведени 56 млн. тона полиетиленов терефталат. Това е около една четвърт от всички пластмаси, произвеждани за година. Според учените, направили откритието, обаче, човечеството е рециклирало едва 2,2 млн тона.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
14.03 2016 в 15:07
По начина по който горе са нарисувани формулите, ПЕ ще бъде проста зигзагообразна линия без нищо по нея.
11.03 2016 в 13:17
Прочее, дедо ви поп е със смесени чувства към новината. Въпрос на време е бактерията да започне да рециклира пластмаси преди да бъдат изхвърлени.
А всички знаем как се нарича намирането на нещо преди то да бъде изгубено.
Последни коментари