На 20 декември 1879 г. Томас Алва Едисън прави в Менло парк частна демонстрация на последната си тогава разработка - електрическата крушка с нажежаема жичка.
Концепцията е създадена от Александър Лодигин през 1872 г., когато той създава стъклен балон, изпълнен с въздух, в който са запоени два дебели медни проводника, съединени с въглена пръчица. Но при провеждането на ток в крушката тя свети много кратко и изгаря.
През 1875 г. Едисън изтегля въздуха от балона и така удължава живота на крушката. След 13 месеца работа върху откриването на по-подходящ материал за жичката, той открива, че памучни влакна, обработени с въглерод могат да работят 40 часа във вакуум преди да изгорят.
Когато Едисън провежда първата публична демонстрация няколко дни след частната - на 31 декември 1879 г., железопътната компания на Пенсилвания пуска допълнителни влакове, които да осигурят превоз на всички хора, желаещи да видят демонстрацията.
Подобни демонстрации на крушка с въглеродни влакна през 1879 г. са направени и от друг изобретател - претендент за автор на електрическата крушка - Джоузеф Суон.
Една година по-късно, през 1890 г. Лодигин доусъвършенства крушката, поставяйки жичка от волфрам и изпълва балона с азот.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари