

На 20 декември 1879 г. Томас Алва Едисън прави в Менло парк частна демонстрация на последната си тогава разработка - електрическата крушка с нажежаема жичка.
Концепцията е създадена от Александър Лодигин през 1872 г., когато той създава стъклен балон, изпълнен с въздух, в който са запоени два дебели медни проводника, съединени с въглена пръчица. Но при провеждането на ток в крушката тя свети много кратко и изгаря.
През 1875 г. Едисън изтегля въздуха от балона и така удължава живота на крушката. След 13 месеца работа върху откриването на по-подходящ материал за жичката, той открива, че памучни влакна, обработени с въглерод могат да работят 40 часа във вакуум преди да изгорят.
Когато Едисън провежда първата публична демонстрация няколко дни след частната - на 31 декември 1879 г., железопътната компания на Пенсилвания пуска допълнителни влакове, които да осигурят превоз на всички хора, желаещи да видят демонстрацията.
Подобни демонстрации на крушка с въглеродни влакна през 1879 г. са направени и от друг изобретател - претендент за автор на електрическата крушка - Джоузеф Суон.
Една година по-късно, през 1890 г. Лодигин доусъвършенства крушката, поставяйки жичка от волфрам и изпълва балона с азот.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?
Kahles
Учен от НАСА създава двигател, работещ без гориво, което противоречи на законите на физиката