Ускорител на частици с размерите на кутия за обувки? Звучи невероятно, особено на фона на грандиозните конструкции на Големия адронен колайдер и на строящия се в Китай още по-гигантски ускорител.
И все пак на 19 ноември тази година, благотворителната фондация Гордън и Бети Мур отделиха за Станфордския университет грант от 13,5 милиона долара за петгодишен международен проект за създаването на работна версия на миниатюрен ускорител на частици, съобщи businesswire.com
В основата на конструкцията ще бъде технологията "ускорител на чип" (accelerator on a chip), въведена преди две години.
Устройството използва нова техника - лазерно ускорение в диелектрични структури. Потенциално такова устройство може да предизвика революция в науката, медицината и други области, тъй като значително намалява размера и цената на ускорителите на частици.
В областта на ускорителите, революционната миниатюризация може да доведе до същия ефект, който имаше изобретяването на микрочиповете за компютърната индустрия.
"Ускорителите могат да станат достъпни за милиони хора," - казва физикът на ускорителната лаборатория SLAC Джоел Инглэнд (Joel England), който работи по тази идея в продължение на 40 години - "Сегашните ускорители имат съществен принос за някои неочаквани открития в биологията, материалознанието и потенциалните приложения в скенери за безопасност, медицински терапии и рентгеново сканиране".
Международният проект за създаване на настолен ускорител на частици е обявен във връзка със значителния напредък, постигнат от изследователите в тази област от SLAC (National Accelerator Laboratory) и Станфордския Университет (Stanford University), както и независимо от тях, на физици от Университета на Ерланген-Нюрнберг (Германия). И двете групи са публикували научни статии през 2013 г. в един и същи ден.
В експеримента на SLAC и Станфорд, електроните отначало се ускоряват в някой местен ускорител до максималната скорост. След това допълнителното ускорение увеличава не скоростта, а енергията на електрона. Тогава снопът се пуска в "чипа ускорител", където получава 10 пъти повече ускорение, отколкото може да му даде ускорителят SLAC.
А немските учени показали, че лазерът може да ускори електроните с нисък разход на енергия като електроните са бавни, с едва около една трета от скоростта на светлината.
Лазерен импулс върху решетка ускорява електроните, преминаващи над него. Схема: J. Breuer/MPI
Благодарение на ускорителите на частици през последното десетилетие са направени много открития във физиката, химията, биологията и медицината. Можем да си представим какъв напредък може да се осъществи във всички области на науката, ако такова устройство стане достъпно за всеки учен.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари