

Немски химици синтезираха молекула, в която въглеродният атом нарушава правилото, известно ни от учебниците, че въглеродът може да образува не повече от четири химични връзки, съобщи Science news.
Резултатите от експериментите и измерванията на екипа на Мориц Малишевски (Moritz Malischewski) и Конрад Зепелт (Konrad Seppelt) са публикувани в списание Angewandte Chemie International Edition.
В този необичаен пример въглеродният атом се свързва с шест други въглеродни атоми. Тази структура, проследена сега за първи път с помощта на рентгенови лъчи, е изключение от това, което знаем от учебниците - че въглеродът заради ограничението на валентността си се свързва в четворки.
Химичната връзка се формира, когато електроните "се ползват" съвместно от два или повече атома. В тази връзка може да не участват всички електрони, които има един атом, а само някои от тях, като броят им е строго определен за всеки елемент. В типичната връзка се споделят два електрона, по един от всеки участващ атом. При въглерода такива споделени електрони са 4 - те участват в образуването на химичните връзки във всички съединения. Заради това, в повечето случаи се казва, че въглеродът е четиривалентен, тоест - може да образува четири химични връзки.
Но това правило не винаги важи. През 1973 г. немските учени откриха необичайна молекула, наречена хексабетилбензен. Тази молекула е плосък шестоъгълен пръстен, съставен от шест въглеродни атома (в сиво), с по един допълнителен въглероден атом, стърчащ извън всеки връх на пръстена. Водородните атоми споделят 3 от електроните си със съседите си в пръстена, а останалите електрони носят около средата на кръга, укрепвайки връзките и правят молекулата стабилна.
Пръстен на въглероден хексабетилбензен (Jynto/Wikimedia Commons)
Когато учените отстраняват два електрона от молекулата, оставяйки я с положителен заряд, някои доказателства показват, че тя може драматично да промени формата си. Изглежда че тя ще се пренареди така, че един въглероден атом да е свързан с други шест въглеродни атома. Но тогава нямаше експериментално потвърждение.
Сега, след четиридесет години други немски учени - Мориц Малишевски и Конрад Зепелт получиха йон и се оказа, че изчисленията на колегите им са верни.
Да се създаде тази заредена версия (катион) на хексабетилбензена е предизвикателство, защото е стабилна само в изключително силни киселини, казва съавторът в проучването Малишевски, химик в Свободния университет в Берлин.
Moritz Malischewski, K. Seppelt/Angewandte Chemie International Edition
Малишевски и Зепелт успяват да кристализират сол на хексаметилбензена от разтвор от флуоросулфонова киселина във флуорид на антимона (C6(CH3)62+(SbF6-)2·HSO3F) и да извършат рентгенов анализ, който показа, че когатоКогато хексабетилбензена загуби два електрона, сам се преподрежда. Един въглероден атом излиза от пръстема и заема нова позиция на върха, превръщайки плоския шестоъгълен пръстен в петостранна въглеродна пирамида. А въглеродът на върха на пирамидата наистина е свързан с други шест въглеродни атома - пет в пръстена долу и един най-горе.
"Тази молекула е изключителна", заяви Малишевски. Въпреки, че учените са открили други изключения в ограничението от четири връзки на въглерода, това е първият път, когато въглеродът доказано се свързва с много други въглеродни атоми.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
15919
1
07.01 2017 в 19:36
Валентността е нещо безкрайно условно и съм изненадан, че това е първият доказан случай на 6 ковалентни връзки на карбениев йон. Във всеки случай, образуването на 5 такива е доста тривиален случай.
Последни коментари
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?
Kahles
Учен от НАСА създава двигател, работещ без гориво, което противоречи на законите на физиката