Ако Вселената бавно се върти, напрежението на Хъбъл ще изчезне

Ваня Милева Последна промяна на 16 април 2025 в 00:00 1206 0

Галактиката Whirlpool, M51, е спирална галактика, разположена на 31 милиона светлинни години.

Кредит NASA

Галактиката Whirlpool, M51, е спирална галактика, разположена на 31 милиона светлинни години.

Вселената може да се върти, но изключително бавно. Това откритие може да помогне за решаването на един от най-големите загадки на астрономията - напрежението на Хъбъл.

Предположението е на ново проучване, публикувано в Monthly Notices of the Royal Astronomical Society от изследователи, включително Ищван Сапуди (István Szapudi) от Университета на Хавай в Института за астрономия в Маноа.

"За да перифразираме гръцкия философ Хераклит от Ефес, който е известен с думите "panta rei" (панта реи - всичко е в движение, всичко тече), ние си помислихме, че може би е "panta kykloutai" (панта киклотай) – всичко се върти", коментира Сапуди.

Настоящите модели казват, че Вселената се разширява равномерно във всички посоки, без признаци на въртене. Тази идея отговаря на почти на всичко, което астрономите наблюдават. Но това не обяснява така нареченото напрежение на Хъбъл - дългогодишно противоречие между два начина за измерване на скоростта, с която се разширява Вселената.

Разширяване според свръхновите и Големия взрив

Единият от методите за измерване на скоростта, с която се разширява Вселената, разглежда далечни експлодиращи звезди или свръхнови, за да измери разстоянията до галактиките и дава скорост на разширяване на Вселената през последните няколко милиарда години. Другият метод използва реликтовото лъчение от Големия взрив и дава скоростта на разширяване на много ранната вселена, преди около 13 милиарда години. Всеки от начините за измерване дава различна стойност за скоростта на разширяване.

Екипът на Сапуди разработва математически модел на Вселената. Първо, следва стандартни правила. След това добавя малко ротация. Тази малка промяна създава голяма разлика.

"За наша голяма изненада открихме, че нашият модел с въртене разрешава парадокса, без да противоречи на настоящите астрономически измервания. Нещо повече, той е съвместим с други модели, които предполагат въртене. Следователно, може би всичко наистина се върти. Или, panta kykloutai“, отбелязва Сапуди.

Новият модел предполага, че Вселената може да направи пълно завъртане веднъж на всеки 500 милиарда години - твърде бавно, за да се открие лесно, но достатъчно, за да повлияе на това как пространството се разширява с течение на времето.

Идеята не нарушава нито един известен закон на физиката и тази хипотеза може да обясни и защо измерванията на разширяването на Вселената не са съвсем еднакви.

Следващата стъпка е превръщането на теорията в пълен компютърен модел и намирането на начини за наблюдение на признаци на това бавно космическо въртене.

Справка: Balázs Endre Szigeti et al, Can rotation solve the Hubble Puzzle?, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (2025). DOI: 10.1093/mnras/staf446

Източник: A slowly spinning universe could solve the Hubble tension, University of Hawaii at Manoa

    Най-важното
    Всички новини