Учените вече имат идея за външния вид на първия междузвезден астероид, който наскоро премина през нашата слънчева система от космоса. А той изглежда с една дума: странно, пише NewScientist.
Веднага след откриването на 1I/Оумуамуа (по-рано A/2017 U1) в началото на ноември тази година, телескопите по целия свят бяха насочени за най-детайлно изучаване на обекта. Те трябваше да действат бързо, имайки предвид, че обектът се е движел с 95000 километра в час отдалечавйки се от Слънцето. Въпреки това, те успяха да направят няколко ключови наблюдения за външния му вид, представени в статия, публикувана в Nature.
Първото наблюдение и първият белег, че Оумуамуа е странен, бе неговата яркост. Тя се увеличава и потъмнява драматично с коефициент 10 на всеки 7,3 часа. Това предполага, че обектът вероятно е силно удължен. Учените знаят сега, че Оумуамуа грубо е с форма на пура и е с дължина около 400 метра и може би 10 пъти по-дълъг, отколкото широк.
Това съотношение е по-голямо, отколкото на кой да е астероид, наблюдаван в Слънчевата система и може да ни даде нови идеи за това как могат да изглеждат тези тела в други планетни системи.
Макар формата на астероида да му придава достатъчно странен вид, цветът му - тъмночервен - е по-познат. Подобно на обектите във външната Слънчева система, учените подозират, че това е така, защото обектът няма много вода или лед и е бил потъмнен и зачервен от въздействието на космическите лъчи в продължение на милиони години.
Орбитата на Оумумауа
Астрономите ще продължат да правят наблюдения на обекта, преди да се изплъзне обратно в мрака. Всякакви по-нататъшни изследвания ще бъдат много важни, защото междузвездните астероиди са бледи и трудно забележими, въпреки че вероятно преминават през вътрешната Слънчева система около един път годишно.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари