На 5 октомври 1962 г. пет страни се споразумяват да създадат Европейската южна обсерватория (ESO) чрез подписване на конвенция.
Сега, шест десетилетия по-късно и подкрепена от 16 държави-членки — Австрия, Белгия, Чехия, Дания, Финландия, Франция, Германия, Ирландия, Италия, Холандия, Полша, Португалия, Испания, Швеция, Швейцария, Великобритания и САЩ - както и Чили, и Австралия, ESO продължава да обединява хора от целия свят, за да разработват и управляват усъвършенствани наземни обсерватории, които позволяват революционни астрономически открития.
По случай 60-ата годишнина, астрономите на ESO публикуваха грандиозно ново изображение на мъглявината Конус.
Този нов изглед на мъглявината Конус е заснет с инструмента FORS2 на Много големия телескоп (Very Large Telescope) на ESO. Натиснете за по-голямо изображение. Кредит: ESO.
Мъглявината Конус е разположена на 2700 светлинни години в съзвездието Еднорог.
Мъглявината е открита от британския астроном от германски произход Уилям Хершел на 26 декември 1785 г.
Обектът е дълъг приблизително 7 светлинни години и е част от по-големия звездообразуващ регион NGC 2264.
„Мъглявината Конус е перфектен пример за подобните на стълб форми, които се развиват в гигантските облаци от студен молекулярен газ и прах, известни с това, че създават нови звезди“, разказват астрономите на ESO.
„Такъв тип стълб възниква, когато масивни, новообразувани яркосини звезди излъчват звездни ветрове и интензивно ултравиолетово лъчение, което издухва материала от околността им.“
„Тъй като този материал се отблъсква по-далеч, газът и прахът от младите звезди се компресират в плътни, тъмни и високи подобни на стълбове форми.“
„Този процес помага за създаването на тъмната мъглявина Конус, насочена встрани от блестящите звезди в NGC 2264.“
Новото изображение на мъглявината Конус е заснето от инструмента FOcal Reducer и Low Dispersion Spectrograph 2 (FORS2) на Много големия телескоп (VLT - Very Large Telescope) на ESO в Чили.
„В това изображение водородният газ е представен в синьо, а серният газ в червено“, обясняват астрономите.
„Използването на тези филтри прави иначе ярките сини звезди, които показват скорошното звездообразуване, да изглеждат почти златни, контрастиращи с тъмния конус като бенгалски огън.“
„Това изображение е само един пример от многото зашеметяващи и вдъхващи страхопочитание наблюдения, направени от телескопите на ESO през последните 60 години“.
„Това изображение е получено за информационни цели, но огромното мнозинство от времето на телескопа на ESO е посветено на научни наблюдения, които ни позволиха да заснемем първото изображение на екзопланета, да проучим черната дупка в центъра на нашата галактика и да намерим доказателство че разширяването на нашата Вселена се ускорява“, добавят астронимите.
„На базата на нашия 60-годишен опит в развитието, откритията и сътрудничеството в астрономията, ESO продължава да чертае нова територия за астрономия, технологии и международно сътрудничество.“
„С нашите настоящи съоръжения и предстоящия "Изключително голям телескоп" (ELT - Extremely Large Telescope) на ESO, ние ще продължим да се занимаваме с най-големите въпроси на човечеството за Вселената и очакваме невъобразими открития.“
Източник: ESO Celebrates Its 60th Anniversary with Stunning View of Cone Nebula, Enrico de Lazaro, Sci.News
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари