"Извънземният" сигнал всъщност е бил просто от камион. Ави Льоб настоява, че е открил "извънземен" материал

Ваня Милева Последна промяна на 12 март 2025 в 00:00 1636 0

Огнено кълбо

Кредит Pixabay/Urikyo33

Илюстрация на огнено кълбо.

Нови изследвания поставят под съмнение съобщенията, че метеоритният материал, намерен в Тихия океан през 2023 г., е с междузвезден произход. Но физикът от Харвардския университет Ави Льоб отговори на тези опровержения. 

Дали истината е "някъде там", на дъното на океана?

Тогава сеизмични сигнали, свързани с метеора, помогнаха на учени от Харвард да локализират фрагментите му на морското дъно. Новите открития обаче сочат, че сигналите всъщност са били всъщност от преминаващ камион, който е профучал по пътя.

Историята досега

На 8 януари 2014 г. огнен метеор преминавяа през атмосферата, направи серия от експлозивни демонстрации и се разпадна над южната част на Тихия океан близо до Папуа Нова Гвинея.

Метеорът е наблюдаван от Министерството на отбраната на САЩ, което следи всички обекти, навлизащи в земната атмосфера. Този метеор е бил с диаметър половин метър и е ударил Земята със скорост 45 км/сек - по-бързо от повечето метеори. Освен това е навлязъл толкова дълбоко в атмосферата, че вероятно е бил доста плътен.

Въпреки това по онова време изследователите не му обръщат особено внимание. Едва след откриването на междузвездната комета ''Оумуамуа (1I/2017U1) през 2017 г. - първият обект, за който е потвърдено, че идва от слънчева система, различна от нашата - интересът към междузвездните посетители се поднови.

Ави Льоб (Avi Loeb), физик от Харвардския университет в САЩ, претърсва базата данни на Центъра за изследване на обекти, преминаващи в близост до Земята (CNEOS) на НАСА, за да открие други обекти с необичайни орбитални характеристики. Един от тях, който изпъква, е бързият метеор от 2014 г., официално обозначен като CNEOS 20140108.

След това екипът на Льоб моделира траекторията на огненото кълбо, като се опира на сеизмичните данни от станция на остров Манус, които показват рязко повишаване на земните вибрации в момента, в който метеорът навлиза в атмосферата. Това ги накарало да се насочат към определено място в южната част на Тихия океан: 84 км северно от остров Манус в Папуа Нова Гвинея, в тясна ивица с дължина 11 км и ширина 1 км.

Магнитната шейна (вдясно) беше свързана с кабел към лебедка на палубата на Silver Star. Кредит: Interstellar ExpeditionМагнитната шейна (вдясно) беше свързана с кабел към лебедка на палубата на Silver Star. Кредит: Interstellar Expedition

През 2023 г. екипът стартира там спорната мисия. Те прекарват 2 седмици в драгиране на морското дъно с мощен магнит в търсене на железни сферули: миниатюрни сфери от материал, които може да са кондензирали от разтопения метал, паднал в океана след експлозията на първичния метеор.

Екипът на Льоб открива 722 железни сферички с размер около 1 мм, за които смята, че са от метеорита от 2014 г.

Няколко от аномалните метални сфери, извадени от Тихия океан през юни. Подобни предмети се срещат в изобилие и е почти невъзможно да бъдат проследени.Няколко от "аномалните" метални сфери, извадени от Тихия океан през юни. Подобни предмети се срещат в изобилие и е почти невъзможно да бъдат проследени. Кредит: Avi Loeb, Harvard University / Galileo Project.

Анализът на 57 от тези сферули показа, че те са изключително богати на берилий, лантан и уран, с много по-високи концентрации, отколкото те се срещат в естествен вид на Земята.

Този необичаен елементен състав позволява на Льоб да твърди, че метеорът е бил с междузвезден произход. След това той твърди още, че метеорът може да е бил артефакт на извънземна цивилизация.

Това разбираемо предизвиква спорове по онова време, а оттогава насам все повече изследвания поставят под въпрос класификацията на сферулите.

Извънземни или камион?

Търсенето на фрагменти от метеорит в най-големия океан на Земята не е никак лесно. Драгажният поход на Льоб разчита на сеизмичните данни от остров Манус, но нови изследвания поставят под въпрос предположението, че сигналите са причинени от метеор.

Екип от международни изследователи - ръководен от университета " Джонс Хопкинс" в САЩ - вместо това установява, че сигналите могат да бъдат приписани на камион, който се движи с грохот по близкия път.

Местоположението на сеизмометъра на остров Манус

Местоположението на сеизмометъра на остров Манус. Кредит: Roberto Molar Candanosa and Benjamin Fernando/Johns Hopkins University, with imagery from CNES/Airbus via Google

"Сигналът променяше посоката си с течение на времето, като точно съвпадаше с пътя, който минава покрай сеизмометъра", обяснява Бенджамин Фернандо (Benjamin Fernando), планетарен сеизмолог и ръководител на изследването. "Наистина е трудно да се вземе сигнал и да се потвърди, че не е от нещо. Но това, което можем да направим, е да покажем, че има много такива сигнали, и да покажем, че те имат всички характеристики, които бихме очаквали от камион, и нито една от характеристиките, които бихме очаквали от метеор."

Фернандо смята, че екипът на Льоб е интерпретирал погрешно сеизмичните данни, свързвайки ги с метеора, докато всъщност те може изобщо да не са свързани. Екипът на Фернандо не открива доказателства за сеизмични вълни от метеора и затова твърди, че метеорът е навлязъл в атмосферата на друго място.

"Мястото на огненото кълбо всъщност е било много далеч от мястото, където океанографската експедиция е отишла, за да вземе тези фрагменти от метеора", посочва Фернандо. "Те не само са използвали грешен сигнал, но и са търсили на грешно място."

След това екипът му се опитва да определи по-вероятното място на метеора, използвайки данни от подводни микрофони в Австралия и Палау, оборудвани за откриване на звукови вълни от ядрени опити. Те стигат до място, което се намира на повече от 160 км от мястото, което екипът на Льоб е определил.

Фернандо предполага, че сферулите, които екипът на Льоб е извлякъл, може да са или от обикновен метеорит, или от метеорит, който се е разбил в повърхността на планетата и е произвел частици с хибрид от земен и космически материал.

"Каквото и да е било намерено на морското дъно, то е напълно несвързано с този метеор [от 2014 г.], независимо дали е бил естествен космически камък или парче от извънземен космически кораб - въпреки че силно подозираме, че не е бил извънземен", заключава Фернандо.

Изследването ще бъде представено на 12 март на Конференцията за лунни и планетарни науки (Lunar and Planetary Science Conference) в Хюстън, САЩ.

Ави Льоб настоява за идеята си, че е открил на морското дъно "извънземен" материал

Физикът от Харвардския университет Ави Льоб отговори на тези, които поставиха под съмнение твърдението му, че металните сферули, извлечени от морското дъно близо до Папуа Нова Гвинея, са от метеорит с междузвезден произход.

Карта на южната част на Тихия океан, показваща местоположението на метеораМестоположение на метеора CNEOS 2014-01-08. Кредит: Abraham (Avi) Loeb and Frank H. Laukien / Galileo Project via Wikimedia Commons.

Льоб дори твърди, че необичайният химически състав на фрагментите може да е доказателство за извънземна цивилизация от друга звездна система.

Льоб вече отговори на твърдението в изследването на екипа, ръководен от "Джонс Хопкинс", че сеизмичният сигнал изобщо не е причинен от метеорита, а от камион, минаващ покрай сеизмичната станция на остров Манус, където са били открити сигналите.

Физикът от Харвардския университет посочва, че е пуснал документ за предпечат, казвайки, че "експедицията за извличане на материалите … не е продиктувана от [сеизмичните] данни, проучени от Fernando et al. (2024)”.

Той заявява, че местоположението на експедицията е в съответствие с "рамката за местоположението", определена от оценка на скоростта и траекторията на метеора от Центъра за изследване на обекти, преминаващи близо до Земята (CNEOS) на НАСА и че данните от сеизмометъра се считат само за "тест за съответствие" с рамката за местоположение на CNEOS.

Във всеки случай експертите са скептични, че екипът на Льоб е открил материал от междузвезден обект. Те казват, че е по-вероятно неговият състав да е резултат от замърсяване от земни материали.

Докато Льоб твърди, че анализът на неговия екип на химията на сферулите изключва това, други физици казват, че доказателство за междузвезден произход би било в датирането на материала и установяването, че той е по-стар от Слънцето.

Справка: 

Localizing the First Interstellar Meteor with Seismometer Data; Amir Siraj and Abraham Loeb; Signals 2023, 4(4), 644-650; https://doi.org/10.3390/signals4040035 

PEAK-BRIGHTNESS LOCALIZATION OF THE CNEOS 2014-01-08 (IM1) FIREBALL, Abraham Loeb, https://arxiv.org/pdf/2403.07696 

Източник: ‘Alien’ signal was actually just a truck, Сosmos magazine

    Най-важното
    Всички новини