След 18 месеца и усилената работа на голям екип, сондата Heat Flow and Physical Properties Package (HP3), или "къртицата", вече е напълно заровена в почвата на Марс.
Този експеримент е част от мисията InSight на НАСА и представлява сонда, разработена така, че сама да си изкопае път дълбоко в почвата на червената планета и да отчита температурата й. За съжаление сондата се сблъсква с проблеми през последните години, така че учени и инженери измислят различни решения, за да ги преодолеят.
Сега изглежда, че усилията се отплащат. Къртицата е напълно заровена в почвата и "скоро ще видим и финалните щрихи", споделя екипът след последните си дейности не само със сондата, но и с роботизираната ръка на InSight. Ръката успява да помогне на къртицата, деликатно и внимателно натискайки задната й част. След последните настройки, ръката успява да запълни дупката, създадена от HP3, която е по-голяма от очакваното.
Почвата на мястото, където се намира InSight е изненадващо различна от онази на други места на Марс. По-специално сбит слой на повърхността затруднява много работата на къртицата. Тя работи използвайки почвата за сцепление, за да се забива все по-дълбоко, но не успява да се захване добре, за да пробие твърдия слой.
През юни от агенцията съобщават, че къртицата се намира напълно под земята, или поне на едно ниво с повърхността и вече не се подава отгоре. Това само по себе си е пробив, но на екипа му отнема известно време да прецени каква ще е следващата критична стъпка. Някой предлагат дупката да бъде запълнена, докато други предпочитат роботизираната ръка да натисне сондата по-дълбоко преди запълването.
Крайното решение е комбинация от двете. Учените провеждат тест, при който ръката изстъргва малко почва в дупката, така че да се осигури сцепление на сондата и се оказва, че къртицата е по-дълбоко от очакването. Тестът я покрива напълно.
"Смятам, че след като запълнихме дупката трябва да успеем да преодолеем съпротивлението с достатъчна сила, така че къртицата да "копае" сама по-дълбоко в марсианската почва. Стискайте палци!", описва в блог новините около сондата д-р Тилман Спон (Dr Tilman Spohn), главен изследовател на HP3.
Екипът ще използва ръката, така че да притиска почвата и да даде на къртицата малко повече стабилност за предстоящото копаене. Те са оптимисти, тъй като измерванията на почвата показват по-добър контакт с къртицата, така че скоро може тя да продължи дейността си без помощ.
Източник: IFLScience - The Martian Mole Has At Last Dug Its Way Fully Into The Red Planet’s Soil
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари