Международен изследователски екип идентифицира потенциални признаци на черна дупка със средна маса в звездния куп IRS 13 близо до супермасивната черна дупка в центъра на нашата галактика.
Това откритие предполага, че подобни черни дупки, които преди са били рядко срещани при наблюдения, играят важна роля при образуването на свръхмасивните черни дупки. Близостта на IRS 13 до центъра на нашата галактика и нейните неочаквано подредени звездни движения, заедно с доказателства от наблюдения с телескоп с много дължини на вълната, намекват за присъствието на черната дупка, което може да бъде потвърдено от бъдещи наблюдения с космическия телескоп "Джеймс Уеб" и ELT (Extremely Large Telescope - "Изключително големия телескоп').
Черна дупка със средна маса е открита в центъра на нашата галактика
Докато изследва група от звезди в непосредствена близост до свръхмасивната черна дупка Стрелец A* (SgrA*) в центъра на нашата галактика, международен екип от изследователи, ръководен от PD д-р Флориан Пейскер (Florian Peißger), откри признаци на друга, черна дупка със средна маса. Въпреки огромните изследователски усилия досега са открити само около десет от тези черни дупки със средна маса в цялата ни вселена. Учените смятат, че те са се образували малко след Големия взрив. Сливайки се, те действат като "семена" за свръхмасивни черни дупки. Проучването е публикувано в The Astrophysical Journal.
Черната дупка Стрелец А*. Източник: NASA
Анализ на звездния куп IRS 13
Анализираният звезден куп IRS 13 се намира на 0,1 светлинни години от центъра на нашата галактика. Това е много близо от астрономическа гледна точка, но все пак това е 20 пъти размера на нашата слънчева система. Изследователите забелязват, че звездите в IRS 13 се движат в неочаквано подреден модел. От което могат да се направят две заключения: От една страна, IRS 13 изглежда взаимодейства със SgrA*, което води до организираното движение на звездите. От друга страна, трябва да има нещо вътре в клъстера, за да може той да поддържа наблюдаваната компактна форма.
Д-р Флориан Пейсгер. Кредит: University of Cologne
Доказателства за наличието на черна дупка със средна маса
Наблюденията с много дължини на вълните с телескопа VLT (Very Large Telescope - Много големия телескоп) в пустинята Атакама, както и телескопите ALMA и Chandra предполагат, че причината за компактната форма на IRS 13 може да е черна дупка със средна маса, разположена в центъра на звездния куп. Това се подкрепя от факта, че изследователите са успели да наблюдават характерни рентгенови лъчи и йонизиран газ, въртящи се със скорост от няколко 100 км/сек. в пръстен около предполагаемото местоположение на черната дупка със средна маса.
Друга индикация за наличието на черна дупка със средна маса е необичайно високата плътност на звездния куп, която е по-висока от тази на всяка друга известна плътност на звезден куп в нашия Млечен път.
"IRS 13 изглежда е основен градивен елемент за растежа на нашата централна черна дупка SgrA*", посочва Флориан Пейскер (Florian Peißger), първи автор на изследването. "Този завладяващ звезден куп продължава да изненадва научната общност откакто бе открит преди около двадесет години. Първоначално се смяташе, че е необичайно тежка звезда. С данните с висока разделителна способност обаче сега можем да потвърдим състава на градивния блок с черна дупка със средна маса в центъра."
Планираните наблюдения с космическия телескоп "Джеймс Уеб" и и ELT (Extremely Large Telescope - "Изключително големия телескоп"), който в момента е в процес на изграждане, ще осигурят по-нататъшна представа за процесите в звездния куп.
Справка: “The Evaporating Massive Embedded Stellar Cluster IRS 13 Close to Sgr A*. II. Kinematic Structure” by Florian Peißker, Michal Zajaček, Matúš Labaj, Lauritz Thomkins, Andreas Elbe, Andreas Eckart, Lucas Labadie, Vladimír Karas, Nadeen B. Sabha, Lukas Steiniger and Maria Melamed, 18 July 2024, The Astrophysical Journal.
DOI: 10.3847/1538-4357/ad4098
Източник: Another intermediate-mass black hole discovered at the centre of our galaxy, University of Cologne
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари