За първи път човечеството ще хвърли поглед върху Голямото червено петно на Юпитер. След година на орбита около газовия гигант на 10 юли, в 18:55 PDT (4:55, 11 юли, българско време) космическият кораб на НАСА Juno ще прелети над гигантската буря, съобщи НАСА.
Най-големите и най-силните урагани, регистрирани някога на Земята, се простират около 1600 км с ветрове с пориви до около 320 км/ч. Но дори и тази голяма буря е нищо в сравнение с Голямото червено петно - то е два пъти по-широко от Земята, 16 000 км, а ветрове му достигат 640 км/ч.. Този вихър от червеникави нюанси е наблюдаван от 1830 г. и вероятно е бушувал в продължение на повече от 350 години. Днес учените знаят повече за него, но има още много да научат.
Захванат между две поредици от джетове, Голямото червено петно е антициклон, който се върти около центъра на високо атмосферно налягане, което го кара да се върти в противоположна посока на ураганите на Земята. Източник: NASA/JPL/Space Science Institute
"Тайнственото Голямо червено петно на Юпитер е може би най-известната особеност на планетата", обяснява Скот Болтън (Scott Bolton), главен изследовател на проекта Juno от Югозападния изследователски институт в Сан Антонио. "Тази монументална буря бушува на най-голямата планета в Слънчевата система в продължение на векове. Сега Juno ще започне да се спуска, за да види колко дълбоки са корените на тази буря и ще ни помогне да разберем как тази гигантска буря работи и какво я прави толкова особена" , коментира Болтън.
Събирането на данни за Голямото червено петно е част от шестото близко прелитане над загадъчните Юпитерови облаци с научна цел на Juno.
По време на подхода Juno ще бъде на разстояние от около 3500 км над върховете на облаците на планетата. След 11 минути и 33 секунди Juno ще премине 39 771 км и ще бъде точно над лъкатушещите пурпурни облачни върхове на Голямото червено петно на Юпитер. Космическият кораб ще пропътува около 9000 км над облаците на гигантското червено петно. Всичките осем инструмента на борда на космическия кораб, както и неговата камера, JunoCam, ще бъдат включени по време на прелитането.
Juno стартира на 5 август 2011 г. от Кейп Канаверал, Флорида. По време на своята научна мисия апаратът преминаваше ниско над облачните върхове на планетата - най-близо около 3400 км. По време на тези близки прелитания, Juno изследваше дълбоко под облачната покривка на Юпитер и изучаваше неговите полярни сияния, за да научим повече за произхода, структурата, атмосферата и магнитосферата на планетата.
Ранните научни резултати от мисията на НАСА Juno обрисуват най-голямата планета в нашата Слънчева система като един турбулентен свят с интригуващо сложна вътрешна структура, мощни полярни сияния и огромни полярни циклони.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари