Учени откриват нов начин да изследват най-ранните дни на слънчевата система, проучвайки астероид, паднал в пустинята Сахара преди десетилетия, според ново изследване в Science Advances.
Астероидът Acfer 094 е покрит с пори и вдлъбнатини, до степен, че почти изглежда "рошав". Сега учените наричат тези пори ледени фосили, които могат да покажат повече за това как са формирани планетите и метеоритите в нашата слънчева система преди милиарди години, съобщават Space.com.
Когато преди милиарди години астероиди, подобни на Acfer 094, са се носили из космоса, те са били съставени от скали и лед. Когато Слънцето ги привлича твърде близо към себе си, ледът се разтопява, оставяйки след себе си фосили под формата на вдлъбнатини. Изследването е първото, което показва по какъв начин ледът е бил разпределен в астеродите, както и из цялатата ранна Слънчева система.
Изследването на космическите фосилни записи може да помогне на учените да разберат по-добре откъде идват планетите, смята водещият учен на изследването Епифанио Вакаро (Epifanio Vaccaro), куратор на петрологичната изложба в лондонския Музей за естествена история.
Схематична илюстрация на моделът на формиране на тела, отделящи астероиди като Acfer 094. Кредит: Megumi Matsumoto et al. Science advances 2019
Скалите като Acfer 094 се уплътняват, за да формират планети и други големи структури. Затова анализът на повече древни метеорити може да даде по-ясна представа за процесите в миналото.
"Това е началният материал, от който са се формирали всички планети, включително и Земята", обяснява Вакаро.
Източник: Futurism - SCIENTISTS FIND “ICE FOSSILS” IN ANCIENT METEORITE