Ако отидете в Австралия, тя няма да ви впечатли само с уникалната си фауна и обратните си сезони. Когато погледнете нагоре към пълната Луна, ще осъзнаете, че тя е наопаки.
Не само че е странно, но това любопитно следствие на факта, че нашата планета е кръгла, има изненадващи последици за изследователите, които се опитват да проучат нощното небе.
„От наша гледна точка Луната и нощното небе всъщност са завъртяни на 180 градуса в сравнение с това, което виждат нашите колеги от Северното полукълбо“, обяснява за ScienceAlert Джейк Кларк (Jake Clark), астроном от Университета на Южен Куинсланд в Австралия.
"На юг виждаме лунното тъмно "Море на бурите" (Oceanus Procellarum) в югоизточния ъгъл, в сравнение със северозападния ъгъл за северния наблюдател".
Но защо изглежда така?
Защото физически сме с главата надолу в сравнение с някой от противоположното полукълбо.
Тази графика показва какво имаме предвид:
Това се отнася и за лунния полумесец - в зависимост от това къде се намирате на нашата планета - полумесецът ще е съответно завъртян.
А близост до екватора лунният сърп ще изглежда като усмихнато лице, обяснява Кларк.
Но не само Луната променя ориентацията си - всички звезди, които можете да видите, ще бъдат или различни, или обърнати с главата надолу.
"Зависи от това къде се намирате на Земята, но като цяло съзвездията, които виждаме в южното полукълбо, са завъртяни отново на 180 градуса в сравнение със Северното полукълбо", отбелязва Кларк.
"В Австралия кракът и коланът на Орион са известни като "Касеролата" , тъй като прилича на голяма стара тенджера!"
Южният кръст (наричан още Crux) например се вижда почти през цялата година в Южното полукълбо, но от Северното полукълбо не се вижда изобщо.
И така, какво означава всичко това за астрономите?
Ако звездите, които искате да изучавате, не може да се видят от вашата страна на земното кълбо, това може да е проблем. Но вече има толкова много телескопи по цял свят, а дори и няколко в космоса.
"Ние, астрономите, разполагаме с телескопи от световна класа, разпръснати по целия свят - от планината Мауна Кеа на Хавайските острови до планината Кент в Куинсланд, опитвайки се да разгадаем най-големите мистерии на Вселената, независимо от това от кое полукълбо сме", обяснява Кларк.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
15914
2
21.01 2019 в 21:14
12687
1
18.01 2019 в 15:08
Днес 500 години по-късно, въпреки масовото образование все още зрели хора си обясняват един на друг, че Луната оттам се виждала странно и това имало "изненадващи последици за изследователите". И това се пише в издание за наука?!
В същото време други статии парадоксално ни обясняват, че хората били станали по-умни.
https://nauka.offnews.bg/news/Biologiia_16/Kak-da-povishim-svoia-IQ-rezultat_120769.html
На това му се казва упадък.
Последни коментари