Метеор озари ярко небето на България. Вероятно са отломки на STARLINK-1257 (видео, обновена)

Ваня Милева Последна промяна на 26 август 2024 в 07:58 6821 0

Болидът е още по-ярък и по-масивен и често експлодира в атмосферата.

Кредит Скрийншот от видео в статията.

Болидът е още по-ярък и по-масивен и често експлодира в атмосферата.

Светещо кълбо, което се разпада на разноцветни парчета с ярки следи бе видяно в небето на България около 22:00 ч. в неделя.

Най-вероятно, ако са оцелели отломки, са паднали в района на Видин, къде се е чул силен трясък. Може да е бил болид (по-ярък метеор с по-масивно тяло), преминал над територията на България и Румъния.

Има хипотези, че това е аварирал или излязъл от употреба разпадащ се сателит. Но според изследователите от Центъра за изследване на обекти, завръщащи се от орбита и отломки (CORDS) на Aerospace Corporation има един обект, който е близо по време и вероятна траектория: STARLINK-1257 (ID 45402)

В социалните мрежи се появиха изображения от много места. Ако са оцелели отломки, може да е паднали в Северозападна България. Има съобщения, че във Видинска област се е чул силен трясък. Засега няма данни за пострадали, пожари или материални щети.

Според специалистите от space.com подобни явления не са толкова редки, колкото бихме очаквали. Хиляди космически камъни достигат повърхността на земята всяка година.

Различни видове метеори

Метеорите могат да бъдат категоризирани въз основа на техния размер, яркост и близост до Земята. Има метеори, които отскачат от горните слоеве на атмосферата и отново навлизат в космоса, докато някои се разпадат и се разнасят по небето при ярка светлина.

Най-известният от „прелитащите“, 1972 Great Daylight Fireball, е навлязъл в земната атмосфера, преминава през небето на Юта и се движи с15 километра в секунда. Метеорът излиза от атмосферата над Алберта, Канада, свидетели на което са хиляди хора.

Един от видовете метеори са огнените топки, които могат да варират по размер от баскетболна топка до малък автомобил и вероятно са най-често срещаният тип. Някои експерти твърдят, че огнените топки са ярки и по-дълготрайни.

Междувременно болидът е още по-ярък и по-масивен и често експлодира в атмосферата, където звуците могат да се чуят и усетят на земната повърхност. Някои от тях са класифицирани като огнени топки, които произвеждат гръм.

И накрая, суперболидът е по-ярък от болид и създава голяма експлозия, която може да се превърне в природно бедствие и да представлява опасност за хората. През 2013 г. суперболид премина над Челябинск, Русия, като експлозията му може да се сравни с 500 килотона тротил.

Кредит: Pixabay/urikyo33

Какви са различните видове космически скали?

Астероидът представлява голям къс скала, останал от началото на Слънчевата система или образуван от сблъсъци на космически тела. Повечето са разположени между Марс и Юпитер в Главния астероиден пояс.

Кометата е подобна на астероид, покрита е с лед от въглероден диоксид, метан и вода и други съединения. Описва се често като мръсна снежна топка. Орбитите на кометите са силно сплеснати, простиращи се между Слънцето и отвъд орбитата на Нептун, Пояса на Кайпер, дори Облака на Оорт.

Метеори астрономите наричат проблясъка на светлина в атмосферата, когато изгарят космически отломки.

Самият отломък се нарича метеороид. Повечето са толкова малки, че се изпаряват напълно в атмосферата.

Ако някой метеороид стигне до Земята, се нарича метеорит.

Метеорите, метеороидите и метеоритите обикновено произхождат от астероиди и комети. Например, ако Земята преминава през опашката на комета, голяма част от отломките изгарят в атмосферата, образувайки метеорен поток.

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !