Може би това е един от най-широко наблюдаваните космически обекти, за чието съществуване никой не е знаел само ден по-рано.
Астероидът, официално обозначен като 2023 CX1 (по време на приближаването си към Земята е носил и временното обозначение Sar2667), е открит в неделя вечерта от обсерватория в Унгария и седем часа по-късно изгаря като ярко огнено кълбо над Ламанша пред потенциална аудитория от милиони хора.
По данни на Европейската космическа агенция това е едва седмият случай, в който метеорит е бил забелязан в космоса, преди да се сблъска с атмосферата. Миниатюрният размер на мини болида - в момента на откриването той е бил с диаметър само един метър - прави постижението още по-впечатляващо. Той е забелязан за пръв път от Криштян Сарнечки от обсерваторията в Пишкетето, който миналата година също направи подобно наблюдение на астероида 2022 EB5, точно преди небесното тяло да намери смъртта си в нашата атмосфера.
Малкият му размер също така на практика гарантира, че астероидът не представлява реална заплаха за никого на земята, тъй като всички, освен най-малките парчета, със сигурност са изгорели много преди да достигнат повърхността.
През седемте часа, които изминават между първоначалното откритие на Сарнечки и сблъсъка, обсерваториите по целия свят се опитват да забележат предстоящия удар и да уточнят траекторията му. Второ наблюдение само 40 минути по-късно потвърждава, че откритието е истинско, а след това още няколко наблюдения определят точно момента и мястото, където ще се удари в горните слоеве на атмосферата: точно над Ламанша в ранните сутрешни часове.
Предвижданията се оказват точни и 2023 CX1 не разочарова, осветявайки небето преди зазоряване над Франция, Белгия, Нидерландия, Великобритания и далечна Германия.
Got It! How beautiful! #Sar2667 #Asteroid pic.twitter.com/tpLQkJpcCv
— Kade (@KadeFlowers) February 13, 2023
#Sar2667 depuis Rouen c’est énorme !
— MegaLuigi ???? (@MegaLuigi) February 13, 2023
Super lumineux ! pic.twitter.com/PMArwXHh5t
"Вероятно някои фрагменти от метеорита може да са оцелели при преминаването през атмосферата и да са паднали някъде на сушата близо до брега северно от Руан, в Нормандия, Франция", пише в съобщение на Европейската космическа агенция в понеделник.
Here are four different views of asteroid #SAR2667 as it enters the atmosphere over Western Europe. #Meteor #France #UK pic.twitter.com/TwGmOrEw2r
— Nahel Belgherze (@WxNB_) February 13, 2023
Става ясно, че навлизаме в нова ера, когато става въпрос за забелязване и проследяване на малки астероиди и други близки преминаващи до Земята обекти, особено когато те са на курс на сблъсък с нашата планета. Последният път, когато астрономите засякоха такъв само няколко часа преди сблъсъка, бе през ноември, този път над Големите езера и дори по-малък от 2023 CX1.
Другите няколко предвидени сблъсъка са наблюдавани през 2019 г., 2018 г., 2014 г. и 2008 г., така че това е сравнително новопридобита способност на човечеството- да могат да забелязват и най-малката приближаваща частица космически посетител.
ЕКА смята, че новите обсерватории за сканиране на небето, като базираната в Южна Африка обсерватория Meerkat и други наблюдатели на близката до Земята среда, са допринесли за увеличаването на броя на откритията.
Освен че осигурява малко повече увереност във възможностите ни за защита на планетата, това е и подобрена система за предупреждение на наблюдателите на нощното небе, които вече не трябва да разчитат на пълната случайност, за да забележат заблудено огнено кълбо в нощното небе.
Източник: Astronomers Spot Asteroid Hours Before It Turns Into Fireball Over Europe, CNET
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари