Корпусът на руска ракета падна обратно на Земята близо до Южна Австралия в понеделник вечерта, 7 август, създавайки едно истинско шоу за наблюдателите в региона.
Разбилата се ракета генерира "огнена топка и звуков тътен, който разтърси сградите в цяла Виктория", съобщава 7 News Australia чрез X (бивш Twitter) във вторник 8 август, имайки предвид южния щат, чиято столица Мелбърн е вторият по големина град в Австралия.
Този космически боклук не се задържа дълго на орбита - това бе третата степен на ракетата Союз, която изстреля навигационен сателит ГЛОНАСС по-рано същия ден, съобщава астрофизикът, занимаващ се с проследяване на сателити Джонатан Макдауъл (Jonathan McDowell).
Тази мисия излетя в 13:20 GMT в понеделник от космодрума Плесецк в северозападна Русия и се издигна към космоса по югоизточна траектория.
На 7 август 2023 г. руска ракета "Союз" изстрелва навигационен сателит Glonass от космодрума Плесецк. Кредит: Роскосмос
Третата степен на Союз завършва полета си с повторно навлизане в атмосферата на Земята югоизточно от Тасмания, над открития океан, около 14:00 GMT (полунощ в Мелбърн), разказва Макдауъл.
*STATEMENT*
— Australian Space Agency (@AusSpaceAgency) August 8, 2023
We have determined the flashes of light seen across Melbourne skies overnight were likely the remnants of a Russian Soyuz-2 rocket re-entering the Earth’s atmosphere.
[More in comments] pic.twitter.com/rmb4B5l4iL
Степента на Союз се врязва в атмосферата със скорост няколко километра в секунда, обяснява Майкъл Браун (Michael Brown), доцент във Факултета по физика и астрономия към Университета Монаш в Мелбърн.
"Връщанията в космическия боклук понякога се бъркат с метеорите, които също са зрелищни, но обикновено са далеч по-мимолетни събития, тъй като се блъскат в атмосферата с много по-голяма скорост", отбелязаа Браун в изявление относно събитието от понеделник.
"Възможно е малки парчета от ракетата да се разбият на земята или в морето, но рядко се случва космически боклук да повреди имущество", добавя Браун.
Източник: Eerie 'fireball' seen over Australia was actually a Russian rocket in disguise, Mike Wall, space.com
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари