
Камерата с висока резолюция Imaging Science Experiment HiRISE, инсталирана на борда на космическия кораб Mars Reconnaissance Orbiter, засне наистина красива и много любопитна снимка на марсианските пясъчни дюни (ESP_044675_2580). Някои от дюните са като точките и тиретата на морзовата азбука.
По повод на това специалистите на НАСА разказват за механизма на образуване на пясъчни дюни на Марс.
Посоката на вятъра определя обикновено формата и ориентацията на пясъчните дюни, но в това изображение дюните имат много по-сложна форма, така че точната посока на вятъра не е лесно да се определи. Формата на дюните също е повлияна от местната топография, т.е. топографските характеристики на ландшафта.
Учените обясняват, че тук вероятно няма достатъчно пясък, за да се образуват дюни, защото районът се намира в падина във формата на кръг - вероятно е стар, изпълнен кратер. Такъв релеф не само намалява наличното количество на пясък, но също така влияе на посоката на вятъра.
В марсианската морзова азбука "тиретата" - дългите линейни дюни - се образуват заради двупосочни ветрове, които не са успоредни на дюната. Комбинираният ефект на ветрове в две различни посоки под определен ъгли води до образуването на дюни с такива форми дюни.
Дюните - "точки" се образуват на места, където по някаква причина, процесът на образуване на линейни дюни не достига до край. Засега учените все още не са напълно проучили този механизъм - това е една от причините, поради които има толкова много снимки на района.
Формирането и миграцията на марсианските дюни са гореща тема за изследвания, защото пустите и безводни области на Червената планета са чудесен природен полигон за наблюдение на тези явления.
Марсианските дюни се държат по различен начин, а не като на Змята, поради ниската плътност на атмосферата.
Ако някой се чуди какво точно се написано в "съобщението" на марсианските дюни, според специалистът от екипа на камерата HiRISE Вероника Bray (Veronica Bray), точките и тиретата съответстват на следното, цитирана от Gizmodo:
NEE NED ZB 6TNN DEIBEDH SIEFI EBEEE SSIEI ESEE
Ако рептилите сред нас имат желание да ни го разтълкуват, моля!
Чернобяла снимка
Чернобяла снимка, наложена върху карта
Изображение в цвят тип RGB, наложено върху картата
Камерата HiRISE преди монтажа й на Mars Reconnaissance Orbiter
Камерата HiRISE е с тегло 65 кг с рефлекторен телескоп с отвор от 0,5 метра. Този телескоп е най-големият телескоп, изпратен в далечния космос. Резолюцията на камерата е 30 см на пиксел, при височина от 300 км над повърхността на Марс. Ширината на обхвата е до 6 км.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
12016
2
14.07 2016 в 23:40
12261
1
13.07 2016 в 16:45
това си е типичен старорептилски :D
Последни коментари
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?
Kahles
Учен от НАСА създава двигател, работещ без гориво, което противоречи на законите на физиката
dolivo
Китай е разработил рядък, ултратвърд 6-ъгълен диамант