Астронавтите, евакуирани миналата седмица от Международната космическа станция, разказват, че преносим ултразвуков апарат им е бил "супер полезен" по време на медицинската криза.
По време на първата си публична поява след завръщането си на Земята в сряда, четиримата астронавти са отказали да кажат кой от тях се е нуждаел от медицинска помощ и по каква причина. Това бе първата медицинска евакуация на НАСА за 65 години пилотирани космически полети.
Майк Финке от НАСА споделя, че екипажът е използвал бордовия ултразвуков апарат, след като е възникнал медицински проблем на 7 януари, ден преди планирана космическа разходка, която е била внезапно отменена. Астронавтите вече са използвали устройството многократно за рутинни проверки на промените в организма си, докато са живели в безтегловност, "така че когато имахме тази спешна ситуация, ултразвуковият апарат се оказа супер полезен".
Финке препоръчва да има такъв на всички бъдещи космически полети.
"Разбира се, не разполагахме с други големи машини, които имаме тук на планетата Земя", добавя астронавтът. Той обяснява, че преди полета всички са били абсолютно здрави, "но понякога се случват изненади, а екипът бе готов... подготовката бе изключително важна."
Космическата станция е подготвена възможно най-добре за медицински спешни случаи, подчертава Зина Кардман от НАСА, която е командвала полета на екипажа за спешното му завръщане със SpaceX. Тя заявява, че "всички решения, които е взела НАСА, са правилни", като е отменила излизането в открития космос, което щеше да е първото ѝ, и е дала приоритет на здравето на екипажа.
Екипаж 11 в действие - научни експерименти на МКС. Кредит: NASA
Японският астронавт Кимия Юи споделя, че е бил изненадан колко добре се е отплатила цялата предполетна подготовка при справянето с проблеми със здравето и добавя, че е уверен, че могат да се справят с всяка трудна ситуация.
"Това всъщност е много, много добър опит за бъдещето на човешките космически полети", коментира Юи.
Мисията се оказа с повече от месец по-кратка от планираната - 5 месеца и половина. Екипажът излетя миналия август от Флорида и се приземи в Тихия океан край бреговете на Сан Диего миналата седмица.
При завръщането им в Хюстън ги посрещат заместниците им, чието изстрелване се очаква да започне едва в средата на февруари. НАСА и SpaceX работят за удължаване на срока на полета.
"Надявахме се да ги прегърнем в космоса, но ги прегърнахме на Земята", заявява Финке.
Източник: Astronauts say space station’s ultrasound machine was critical during medical crisis, AP
Още по темата
Космос
Полетът на Starliner до МКС през 2024 г. е бил много по-драматичен, отколкото знаем (видео)
Космос
НАСА и Роскосмос са на различно мнение за причината и значението на изтичането на въздух на МКС
Космос
НАСА показа окончателния си план за контролирано изгаряне на МКС в земната атмосфера















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"