За първи път под повърхността на Луната е открита пещера. Тя се намира в Морето на спокойствието, където за първи път е стъпил човешки крак. Въпреки че това място не е подходящо за изграждане на бъдеща колония, там, където има една, вероятно има и други кухини, а това би улеснило бъдеща колонизация.
Въпреки намаляващите разходи за изстрелване, в близкото бъдеще ще продължи да е много скъпо да се изпращат тежки товари до Луната. Дългосрочната база или нещо постоянно ще зависи от възможността да се набавят колкото се може повече ресурси от самата Луна. През последните години вниманието е насочено върху намирането на източници на вода, но подслонът също е от голямо значение.
Шахтата на Морето на спокойствието. Кредит: NASA/GSFC/Arizona State University
Всички бъдещи астронавти ще се нуждаят от добра защита от космическата радиация и от големите температурни промени на Луната, ако искат да останат там дълго време. Също така е важно да има нещо достатъчно здраво, за да издържи на удар от малък астероид - явление, което често се случва на космически обекти без атмосферна защита. Много по-добре е да има естествени образувания, които да осигурят подслон, вместо да се строят или копаят нови.
"През 2010 г., като част от текущата мисия на НАСА – Luna Reconnaissance Orbiter (LRO), инструментът Miniature Radio-Frequency (Mini-RF) получи данни, които показваха шахта в Морето на спокойствието. Години по-късно анализирахме отново тези данни със сложни техники за обработка на сигнали, които разработихме наскоро, и открихме радарни отражения от района на шахтата, които най-добре се обясняват с подземна пещерна тръба. Това откритие предоставя първите преки доказателства за достъпна лавова тръба под повърхността на Луната", отбелязва професор Лоренцо Бруцоне (Lorenzo Bruzzone) в изявление.
Какво е да влезеш в лунна лавова тръба. Кредит: Conor Marsh, University of Manchester/ESA
Изследваната от Бруцоне и колегите му геоложка структура е една от над 200 подобни. Някои, а може би всички, изглежда са резултат от пропадане на тавана на лавови тръби. Това, че съществува такава яма, обаче не означава, че има достатъчно голяма подземна пещера, за да бъде полезна.
Шахтата в Морето на спокойствието е най-дълбоката от известните, което я превръща в добро за начално проучване място. Тя е с диаметър около 100 метра, а стените ѝ са толкова стръмни, че на места са надвиснали с обратен наклон. Това я прави една от малкото достатъчно големи, за да бъдат открити вътрешни характеристики с разделителната способност, която радарът на LRO може да осигури.
Новото проучване разкрива светло петно от западната страна на шахтата в изображенията на радара на LRO. Симулациите показват, че това е канал с дължина между 30 и 80 метра и ширина около 45 метра. Може би не е достатъчно голям, за да побере град, но е прилично място за лунно село. Смята се, че подът на пещерата е достатъчно плосък, за да може да се използва. Въпреки че от входа на пещерата до повърхността има повече от 100 метра, при ниската лунна гравитация това може да не е сериозна пречка.
Някои лавови тръби могат да бъдат достатъчно големи, за да съдържат цели градове. Purdue University/David Blair
Авторите конструират два модела на вероятните размери на шахтата и пещерата, които се различават най-вече по височината на скалната купчина, образувана при срутването на тавана на шахтата, и следователно по това колко стръмен е подът.
Както се казва за Ню Йорк, така и Морето на спокойствието е чудесно място за посещение, но не и за живот. Това е така, защото там липсва другата важен ресурс за оцеляване на Луната – лед. Замръзнала вода почти сигурно съществува на лунните полюси, особено на южния, което засилва надпреварата за кацане там.
Ледът, който се намира близо до повърхността на плоската екваториална равнина, която представлява Морето на спокойствието, отдавна щеше да е изкипял в горещите лунни дни. Фактът, че се намирате на около 7 градуса северно от мястото, където Армстронг е направил "една малка крачка", няма да компенсира липсата на вода.
Обектът е около средата между местата за кацане на Аполо 11 и Аполо 17. Кредит: NASA
Въпреки това работата увеличава шансовете, че такива лавови тръби биха могли да съществуват на полюсите, и по-важното е, че могат да бъдат открити от космоса с малко по-висока резолюция на радарите.
"Наличието на тези пещери се предполагаше повече от 50 години, но за първи път в историята доказахме тяхното съществуване", заявява Бруцоне.
Справка: Carrer, L., Pozzobon, R., Sauro, F. et al. Radar evidence of an accessible cave conduit on the Moon below the Mare Tranquillitatis pit. Nat Astron (2024). https://doi.org/10.1038/s41550-024-02302-y
Източник: The First Cave Has Been Found On The Moon – Is It Ready For Occupation?, Stephen Luntz, IFLScience
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари