
От години астрономите-аматьори чакат да премине покрай Земята ярка комета, видима с просто око - и най-накрая може би пристигна такъв обект. Ако кометата продължи да става все по-светла с тази скорост, при най-близкото си приближение до Слънцето в края на май ще съперничи по яркост на планетата Венера!
Небесният обект е известен като кометата ATLAS или C/2019 Y4. Когато бе открита на 28 декември 2019 г., тя е доста бледа с магнитуд 20. Първоначалните изчисления показват, че магнитудът на обекта ще стане около 9 в най-ярката си точка през май 2020 г. Тоест, видим с аматьорския телескоп като малко мъгливо петно от светлина, нищо особено.
Но кометата много по-бързо от очакваното увеличава яркостта си, като преди няколко дни се наблюдава огромен ръст на яркостта. Оценките за максималната яркост сега варират от магнитуд 2 до -11! Това е някъде между красиво видимо с просто око до абсолютно ярко явление.
Смята се, че обектите с магнитуд 10 вече може да се виждат с бинокъл. Магнитудът (звездната величина) е мярка за яркостта на звездите или на други небесни обекти. На скалата на звездните величини, по-малките стойности съответстват на по-голяма яркост и обратно. Скалата на звездните величини е логаритмична. Ярките звезди условно се наричат звезди от 1-ва звездна величина. За пример магнитудът на Слънцето е -26,73, а на най-слабата наблюдаема звезда е 23,5. Сириус е със звездна величина -1.3
Измина доста време, откакто някаква кометата е правела впечатляващо шоу на небесните наблюдатели, особено в Северното полукълбо. През март 2013 г. кометата PanSTARRS бе видима веднага след залез слънце, макар и ниско в западното небе. Но въпреки че за кратко достигна първа величина с къса, ярка опашка, ниската му надморска височина и светлото здрачаващо се небе попречиха обекът да стане много по-очевиден. Кометата Лавджой през 2011 г. и кометата McNaught през 2007 г. представляваха красива гледка, но за съжаление, в най-добрия случай, бяха видими само от Южното полукълбо.
Почти четвърт век пък ни дели, откакто е виждана наистина ярка комета: Кометата Хейл-Боп премина през пролетта на 1997 г., а кометата Хякутаке - една година преди нея. И двете бяха наистина „големи“ комети, много ярки и фантастично структурирани - на много тъмен фон опашката на Хякутаке сякаш се простираше на повече от половината от небето.
Затова сега, след продължителната "кометна суша", кометата ATLAS може най-накрая ще оживи вечерното небе на ранната пролет. Но може и да ни разочарова. Този вид комети са капризни могат да избледняват многократно. Например кометата ISON напълно се изпари по време на перихелия си - точката от орбитата, която е най-близо до Слънцето.
Макар и с предпазливи очаквания, астрономите ще продължат да следят ATLAS C /2019 Y4 с интерес.
Снимка от 22 март с обикновена камера EOS650D с обектив на 75 мм (не с телескоп). При долната (жълта) стрелка се вижда зеленикаво петно, това е кометата с магнитуд 8. При горната (синя) стрелка се виждат галактиките M82 и M81 за сравнение. Кредит: Paul Bakker
Източник:
Newfound Comet ATLAS is getting really bright, really fast, Live Science
Още по темата

Космос
Най-близкият поглед на избухваща в космоса комета (видео)

Космос
Нов зашеметяващ образ на междузвездната комета, която идва към нас

Космос
Как видя "Хъбъл" загадъчната междузвездна комета Borisov. Какво научихме за нея дотук (видео)

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
dolivo
Класациите показват, че NIH доминира в световните здравни изследвания
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл