
Наблюденията, направени с космическия телескоп "Джеймс Уеб", показват, че повечето галактики в ранната (или далечна) вселена се въртят в една и съща посока. Това става ясно от изследване, проведено от астронома Лиор Шамир (Lior Shamir) от държавния университет в Канзас.
С помощта на "Джеймс Уеб" той разглежда 263 спирални галактики в така нареченото "дълбоко поле" в рамките на сътрудничеството JADES (JWST Advanced Extragalactic Survey) и открива, че 2/3 от тях се въртят по часовниковата стрелка и 1/3 обратно на часовниковата стрелка.
Ако разпределението на посоката на въртене бе на случаен принцип, то 50% ще се въртят в едната посока, а 50% в другата, но се оказва, че не е така. И това бе голяма изненада.
JWST has uncovered a cosmic puzzle: two-thirds of distant galaxies spin clockwise, while only one-third rotate counterclockwise. This strange imbalance challenges our understanding of the cosmos. Swipe left to see JWST’s stunning images! pic.twitter.com/VbRUl1ZO5Y
— Cosmoknowledge (@cosmoknowledge) March 13, 2025
Другото обяснение е свързано с въртенето на Слънчевата система около центъра на Млечния път. Това въртене създава ефект на Доплер, което означава, че светлината от галактики, които се въртят срещу въртенето на Земята, обикновено е по-ярка. Затова такива галактики да формират мнозинство в статистиката.
Това може да означава, че влиянието на въртенето на Млечния път върху наблюденията на далечни галактики е по-голямо, отколкото се смяташе досега. В този случай Шамир се застъпва за ново калибриране на разстоянията, тъй като галактическото въртене може да окаже влияние върху това. Възможно е подобно ново калибриране на разстоянията да реши настоящите проблеми в космологията, като напрежението на Хъбъл.

Цялото поле на JADES. Кредит: Kansas State University
Справка: Lior Shamir, The distribution of galaxy rotation in JWST Advanced Deep Extragalactic Survey, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (2025). DOI: 10.1093/mnras/staf292
Източник: Puzzling observation by JWST: Galaxies in the deep universe rotate in the same direction, Kansas State University
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
dolivo
Полетът на Starliner до МКС през 2024 г. е бил много по-драматичен, отколкото знаем (видео)
dolivo
Загадка: Как са се озовали инструменти, подобни на неандерталските, в Източна Азия - разстоянието е континент?
dolivo
Варна става част от Световно космическо парти с кратки видеоклипове и техно груув парти
Имане Хелиф
Анусът може да е еволюирал от отвор, първо използван за отделяне на сперма