Третият за тази година прототип Starship за междупланетни полети, създаден от SpaceX на Илън Мъск, избухна по време на тестове в Тексас.
SpaceX проведе пожарни изпитания на метановия двигател Raptor като част от кораба-прототип Starship SN4 в Бока Чика в Тексас. Експлозията е станала около 13:49 часа местно време в Тексас, приблизително две минути след като е приключил огневият тест на двигателя.

През април друг прототип - Starship SN3 - се спука при пълнене с течен азот. Мъск обясни това с човешка грешка. Starship SN1 - друг прототип - също избухна през февруари при проба с азотен тласък.
През ноември миналата година Starship Mk1 се спука по време на теста за теч.
SpaceX разработва транспортна система, състояща се от многократно използваеми свръхтежки ракети и Starship. Системата ще позволява доставяне на спътници, екипажи и товари както до околоземна орбити, така и до Луната и Марс. Космическият център на Кенеди в Кеип Канаверал във Флорида и в Бока Чика в Тексас са избрани за място за излитане и кацане на системата.
SpaceX вече работи върху още прототипи, включително сглобяването на SN5 наблизо в Бока Чика, така че е вероятно да възобнови програмата си за тестване скоро, след като изчисти тестовия стенд и докара най-новия прототип.
Това е напълно отделно начинание от работата на SpaceX по програмата за комерсиални пилотирани полети, така че историческият първи тестов старт с астронавти на борда трябва ще се случи или в събота или неделя, както е планирано, в зависимост от времето.
Източник: SpaceX’s Starship SN4 launch vehicle prototype explodes after static engine fire test, ТechCrunch





















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"