На базата на промените в осветеността на междузвездния астероид 1I/'Оумуамуа екип учени от Великобритания, Чехия и Сърбия изчисляват скоростта на въртене и заявиха какво би могло да бъде причина за това.
Резултатите от работата са публикувани в списание Nature Astronomy.
Първите наблюдения показаха, че астероидът не се върти равномерно, както повечето небесни тела, а хаотично - без постоянен период и ос на въртене.
Авторите предполагат, че причината за това движение може да е сблъсък с друго тяло, най-вероятно в родната звездна система на астероида, което променя траекторията му и става междузвезден обект.
Ако изчисленията на изследователите са верни, хаотичното въртене на астероида може да продължи поне още милиард години. Постепенно напрежението, генерирано в различни части на астероида по време на въртенето, ще го забави.
Много е вероятно, сблъсъкът да е настъпил по време на формирането на планетите в родната система на Оумуамуа, въпреки че това е само предположение, което е невъзможно да се докаже, поради липсата на изображения на астероида с висока разделителна способност.
Оумумауа е забелязан от астрономите през октомври 2017 г. и стана първият наблюдаван междузвезден обект, който прелита през Слънчевата система. Това е много удължен обект, чиито размери са с дължина 160 метра и ширина 30 метра. Сега той се отдалечава от Слънцето, постепенно се забавя и ще пресече орбитите на планетите, докато излезе от Слънчевата система
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари