Разкриването на 2000 "скрити" галактики променя баланса енергия и масата на галактиките (видео)

Ваня Милева Последна промяна на 11 април 2025 в 00:00 1242 0

Окончателната карта на изображението на SPIRE Dark Field, създадена чрез комбиниране на каналите на камерата SPIRE в синьо (250 микрометра), зелено (350 микрометра) и червено (500 микрометра), като всеки канал подрежда общо 141 отделни изображения едно въ

Кредит Chris Pearson et al.

Окончателната карта на изображението на SPIRE Dark Field, създадена чрез комбиниране на каналите на камерата SPIRE в синьо (250 микрометра), зелено (350 микрометра) и червено (500 микрометра), като всеки канал подрежда общо 141 отделни изображения едно върху друго. Всички петна на изображението са отделни галактики или групи от галактики. Изображението обаче е толкова претъпкано, че почти няма празно пространство, за да се видят най-слабите галактики, които се сливат във фоновата светлина на картата.

Нов анализ на снимка на т.нар. "дълбоко поле" е получен от подреждане на множество инфрачервени наблюдения на неуловими пълни с прах звездни системи. Изследователи са използвали 141 изображения от телескопа "Хершел", за да картографират далечен инфрачервен пейзаж, пълен с близо 2000 галактики, които биха могли да държат ключа към отключването на някои от тайните на Вселената.

Ако съществуването им бъде потвърдено, това "ефективно ще разбие настоящите модели на броя и еволюцията на галактиките".

Немалко изследователи предполагаха, че може да има галактики, скрити извън полезрението, влияещи върху начина, по който се излъчва енергията в космоса. Техните ранни изчисления показват, че колективната им светлина може да обясни липсващото парче в енергийния пъзел при дълги инфрачервени дължини на вълните, аспект, който озадачава астрономите от години.

Търсене в инфрачервения спектър за скрити галактики

Наблюдението на Вселената в инфрачервена светлина разшири способността на астрономите да виждат обекти, които остават скрити за оптичните телескопи. Тази част от спектъра разкрива по-хладни региони, където праховите частици излъчват енергия с дължини на вълните извън обхвата на човешкото око.

Изследователите са използвали този подход, за да очертаят области на звездообразуване, да изследват галактически ядра и явления, при които облаци прах блокират традиционните изгледи.

Ранните пробиви в изследванията на инфрачервените лъчи започват през 19 век, скоро след откриването на тази невидима лента от светлина. С течение на времето обсерваториите с балони и космическите обсерватории позволяват на изследователите да картографират образуването на звезди в мащаби, които някога са изглеждали недостижими.

Тъмното поле на Herschel-SPIRE

Екип от британски астрономи, ръководени от Крис Пиърсън (Chris Pearson) от STFC RAL Space и Имперския колеж в Лондон, са използвали инструмента SPIRE на борда на Европейския космически телескоп "Хершел", за да открият популация от " скрити галактики" във Вселената, галактики, видими само в далечния инфрачервен диапазон и скрити в плътни облаци прах.

Мина доста време, откакто "Хершел" е бил активен – от 2009 до 2013 г. – и през това време инструментът SPIRE е направил 141 изображения на далечната вселена в далечния инфрачервен диапазон.

Тези изображения сега са "подредени", за да се получи Herschel-SPIRE Dark Field, най-дълбокото инфрачервено изображение, правено някога – може да видите това изображение по-горе. В това тъмно поле светлината от всички отделни галактики се е сляла една с друга, но чрез прилагане на статистически методи бе възможно да се видят тези отделни галактики. Това довежда до откриването на близо 2000 галактики, които никога не са били виждани преди.

Корекция на съществуващите модели на еволюцията на галактиките

Откриването на скритите галактики все още трябва да бъде потвърдено с друг инструмент, но ако те наистина съществуват, това може да има отражение върху съществуващите модели на еволюцията на галактиките и броя на съществуващите галактики.

Например балансът на количеството енергия и масата на галактиките може да се промени значително. Астрономите са озадачени от количеството енергия във Вселената в инфрачервената част на спектъра, което липсва.

Енергията на скритите галактики може да разреши тази мистерия.

Надяваме се, че други инструменти също ще позволят скритите галактики да се видят при нормална светлина.

В галактиките се образуват голям брой нови звезди, които с излъчването си предизвикват светене на праха, който след това става видим за инфрачервените телескопи.

Справка: Chris Pearson, Thomas W O Varnish, Xinni Wu, David L Clements, Ayushi Parmar, Helen Davidge, Matthew Pearson, The Herschel-SPIRE Dark Field I: the deepest Herschel image of the submillimetre Universe, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, Volume 539, Issue 1, May 2025, Pages 336–346, https://doi.org/10.1093/mnras/staf335 

Източник: 'Hidden galaxies' could be smoking gun in universe riddle, Royal Astronomical Society

    Най-важното
    Всички новини