Млечният път е специален, защото е нашият дом. Без значение къде се намираме на Земята, можем да видим неговата сияеща дъга над главата, ако нощта е достатъчно тъмна. Но доколко нашата галактика е подобна на другите? Необичайна ли е или е по-скоро типична в познатия космос?
Преди да открият екзопланети, повечето астрономи са смятали нашата слънчева система за доста типична. Разбира се, предполагали са, че има разлики, но обичайното разположение на скалисти планети близо до Слънцето и студени газови гиганти във външната система е логично. Но след проучването на други планетарни системи, се оказва, че нашата е доста необичайна. Повечето планети обикалят около червени джуджета, а не около звезди от слънчев тип, а големите газови гиганти често обикалят близо до своята звезда.
Сега, когато се натрупват наблюдения на галактики в цялата Вселена, може да се отговорим на същия въпрос за Млечния път, както показва наскоро публикувано проучване. То се основава на проучването Satellites Around Galactic Analogs (SAGA), което започна да събира данни през 2013 г.
Целта на SAGA е да разгледа малките галактики, които обикалят около големи галактики. Екипът разгледа 101 галактики с маси, подобни на Млечния път, и открива 378 сателитни галактики за тях. Поради ограниченията на наблюдението, това обхваща само сателити с маса от около милион слънца или повече. В този диапазон нашата галактика има четири спътника. Знаем за много повече, но повечето от тях са малки.
Сателитните на Млечния път галактики-джуджета. Кредит: Wikimedia Commons
Това изглежда показва, че Млечният път е доста типичен. Но след това екипът разглежда галактиките с голям спътник, като Големия магеланов облак, който се вижда в Южното полукълбо. За тези галактики броят на сателитите обикновено е много по-голям от четири. Млечният път има необичайно малък брой спътници. Една от причините за това може да е, че Големият магеланов облак е навлязъл в нашата сфера на влияние доста наскоро в космически времеви мащаб.
Второ проучване, базирано на данните от SAGA, разглежда образуването на звезди в сателитните галактики. Установено е, че колкото по-близо е спътникът до основната галактика, толкова по-вероятно е той все още да произвежда звезди. Това е подобно на това, което виждаме сред сателитите на Млечния път. Така че изглежда, че докато Млечният път е малко необичаен, той не е уникален сред галактиките с подобна маса.
Но това винаги ще бъде нашата специална спирална галактика.
Справка:
Mao, Yao-Yuan, et al. “The SAGA Survey. III. A Census of 101 Satellite Systems around Milky Way-mass Galaxies.” arXiv preprint arXiv:2404.14498 (2024).
Geha, Marla, et al. “The SAGA Survey. IV. The Star Formation Properties of 101 Satellite Systems around Milky Way-mass Galaxies.” arXiv preprint arXiv:2404.14499 (2024).
Източник: How Does the Milky Way Compare to Other Galaxies?, Brian Koberlein, Universe Today
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари