
Калифорнийската компания Rocket Lab се присъедини към SpaceX в клуба на космическите компании, които могат да изстрелят ракета носител от орбитален клас и да върнат първата ѝ степен непокътната.
В известен смисъл, Rocket Lab се опитва да изпревари SpaceX, успявайки със своя хеликоптер да закачи с кука първата степен на ракетата си Electron, спускаща се с парашут, на височина 2000 метра над Тихия океан. По-късно на пилотите на модифицирания хеликоптер Sikorsky S-92 се налага да пуснат товара си, защото се е залюлял. И вместо да бъде внимателно пусната на плаващия наблизо спасителен кораб, първата степен се приводнява и корабът я изважда успешно от водата.
Според представители на Rocket Lab степента е в отлично състояние и вероятно ще бъде рестартирана повторно за първи път в една от следните мисии на компанията.
Стартът бе излъчен в YouTube канала на Rocket Lab.
Първата степен на ракетата носител е изваден от Тихия океан край бреговете на Нова Зеландия от спасителен кораб и ще бъде върнат в ракетната фабрика на компанията за изследване.
„Предстои да оценим степента и да определим какви промени бихме искали да направим в системата и процедурите за следващия улов с хеликоптер и евентуален повторен полет“, обяснява в съобщение за пресата главният изпълнителен директор на Rocket Lab Питър Бек.
Маневрата за хващане и спускане е част от стремежа на Rocket Lab да настигне SpaceX в повторната употреба на ракети.
„Това е огромна стъпка напред в нашата програма да направим Electron ракета-носител за многократна употреба“, заявява Мюриел Бейкър, старши съветник по комуникациите в Rocket Lab, по време на уеб излъчването на мисията.
Бейкър отбелязва, че бустерът изглежда е в „страхотно състояние“, въпреки че се е приводнил в солената вода вместо да стигне по въздуха до палубата на спасителния кораб.
This is what it looked like from the front seats. pic.twitter.com/AwZfuWjwQD
— Peter Beck (@Peter_J_Beck) May 3, 2022
Двустепенната ракета Electron успешно изведе 34 спътника в ниска околоземна орбита. Излитането от стартовата площадка на Rocket Lab на полуостров Махиа в Нова Зеландия се състоя в 10:49 ч. местно време на 3 май (1:49 ч. българско време).
Клиентите са Alba Orbital, Astrix Astronautics, Aurora Propulsion Technologies, Spaceflight Inc. и Unseenlabs. Това е 50-та мисия за базирания в Сиатъл космическа компания, която сключва договор с Rocket Lab и други доставчици на изстрелване на спътници като полезен товар.
Успешното изстрелване на сателити е основната цел за 26-ата мисия на Rocket Lab Electron, известна като „Дотам и обратно“ (“There and Back Again”). Този причудливо прозвище епрепратка към подзаглавието на „Хобитът“ на Дж. Р. Р. Толкин (сюжет на филми, заснети в Нова Зеландия), както и препратка към стремежа на кампанията Rocket Lab за повторна употреба.
Когато Rocket Lab за първи път започва да пуска евтиния Electron през 2017 г., ракетата не е предназначена за многократна употреба. Но с течение на времето Бек и другите ръководители на компанията разбират, че многократната употреба е ефективен начин за намаляване на разходите за извеждане на спътници в космоса.
Сега компанията работи върху по-голяма ракета-носител, известна като Neutron, която е проектирана да направи завръщане към мястото на изстрелване с помощта на двигателите си. Това следва технологията за повторна употреба, която SpaceX демонстрира със своите ракети Falcon и Starship и която Blue Origin използва за своя суборбитален бустер New Shepard, както и за бъдещите си ракети от орбитален клас New Glenn.
Източник: They Did It! Rocket Lab Uses Copter to Catch (and Release) a Rocket, Universe Today
Още по темата

Космос
Алтернативна ракетна система за изстрелване чрез въртене на огромна въртяща се прашка (видео)

Космос
Китайци изстреляха и приземиха прототип на ракета за многократна употреба (видео)

Космос
Германия тества RFA One, прототип на ракета за многократна употреба

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари