През февруари 2019 година след няколко месеца наблюдения на астероида Рюгу (Ryugu) от орбита апаратът Hayabusa2 на Японската космическа агенция (JAXA) извърши едносекундно кацане на неговата повърхност с цел да се вземат проби от почвата, които да се доставят на земята. Докато се приближаваше към Рюгу камерата на сондата непрекъснато работеше и в резултат могат да се видят снимки на неговия ландшафт в невиждана досега резолюция.
Получените снимки и данни, които учените успяха да извлекат от тях са публикувани в списание Science.
Кредит: JAXA, University of Tokyo & collaborators
900-метровият астероид Рюгу, обикалящ около слънцето между орбитите на Земята и Марс е типичен околоземен астероид от групата на Аполон. Предишните наблюдения на Hayabusa2 показваха, че неговата повърхност е покрита с два различни типа материали - единият от които е малко по-червен, а другия малко по-син, но причината за тази разлика в цвета остана неизвестна.
"По време на кацането на Hayabusa2 върху Рюгу бордовите камери регистрираха повърхността на астероида около площадката на кацане в изключителни детайли. Също така успяхме да проследим изхвърления материал от Рюгу по време на събирането на пробите. Използвайки тези изображения ние изследвахме геологията и еволюцията на неговата повърхност", разказват авторите на изследването.
Изучавайки снимките учените забелязват че в момента на кацането двигателите на Hayabusa2 са разрушили повърхностният слой от тъмен дребнозърнест материал, който изглежда се отнася към от по-червената група.
Кредит: Morota et al., Science, 2020
"Съпоставяйки тези данни със стратиграфията на кратерите на астероида, стигнахме до извода, че почервеняването на части от повърхността на Рюгу е предизвикано от кратък период на интензивно нагряване по време на неговото приближение към Слънцето", заключават авторите на изследването.
Учените успяха да открият и времевите рамки, кога това може да се е случило. Повърхността на Рюгу предполага, че астероидът е много млад, само на около 9 милиона години. Той започва съществуването си в Главния астероиден пояс между Марс и Юпитер, където сблъсъците с други тела са много по-чести, отколкото са в околоземната орбита, в която навлиза астероидът по-късно.
Справка: Sample collection from asteroid (162173) Ryugu by Hayabusa2: Implications for surface evolution, T. Morota et al., Science 08 May 2020: Vol. 368, Issue 6491, pp. 654-659, DOI: 10.1126/science.aaz6306
Източник: Stunning Close-Ups of Asteroid Ryugu Reveal It May Have Sailed Too Close to The Sun, ScienceAlert
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари