Японската сонда "Хаябуса-2" след почти четири години пътуване достигна астероида Рюгу. Според представители на Японската агенция за аерокосмически изследвания (JAXA) в момента станцията е на разстояние 20 километра от повърхността на астероида.
Двигателите на апарата работят нормално, за да поддържат постоянна височина.
Станцията ще изучава астероида около година и половина, а след това ще спусне на неговата повърхност модула MASCOT, оборудван със спектрометъра, магнитометър, радиометър и камера. След като вземе проба от почвата от повърхността на Рюгу, сондата ще се върнем на Земята и ще пусне капсулата с пробата от астероида през декември 2020 г.
Апаратът стартира на 3 декември 2014 г. Неговата задача е да достави почвени проби от астероида Рюгу.
Проучването на химичните свойства на веществата ще позволи на учените да преценят състава на протослънчевата мъглявина.
Местоположението на тласкачите на "Хаябуса-2", обозначено с кръгове. © JAXA
Необичайната форма на Рюгу озадачи много астрономи и учени, когато бяха получени първите ясни изображения на астероида.
"Отдалеч Рюгу изглежда заоблен, след което постепенно се превърна в квадрат и в крайна сметка прие форма, близка до тази на флуорита - обяснява ръководителят на проекта Юичи Цуда. "Оста на въртене на астероида е перпендикулярна на орбитата му. Този факт увеличава степента на свобода при кацане и коректните операции на роувъра. От друга страна, налице е връх в близост до екватора, както и редица големи кратери, което, от своя страна, усложнява избора за кацане".
Рюгу е въглероден астероид. Очаква се съставът му да бъде подобен на въглеродните метеорити, паднали на Земята. В тях са открити органични съединения и дори вода - всичко това подкрепя космическата хипотеза за произхода на живота на нашата планета, наречена панспермия. Изследването на Рюгу ще позволи на учените да изследват астероид, богат на въглерод в естествени условия и да се определи дали съществуват на него градивни елементи на живота.
Мисията "Хаябуса-2", както и мисията на НАСА до Бену (друг астероид), ще предоставят на учените ценна информация за състава на древната Слънчева система. Най-хубавото е, че мисиите към Рюгу и Бену ще се проведат едновременно - това ще позволи на учените да сравнят своите констатации.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари