Астрономи направиха най-детайлното изображение на остатъка от свръхновата Вела досега. Зашеметяващото изображение от 1,3 гигапиксела е и най-голямото, публикувано някога от камерата DECam.
Тази развяваща се маса от прахови нишки и газови нишки, разпростираща се в обем с диаметър 100 светлинни години като деликатна дантела, е остатъкът от свръхнова Вела - разпръсната пепел от звезда, избухнала преди около 11 000 години.
Изображението е получено от камерата за тъмна енергия (DECam), която е монтирана на 4-метровия телескоп Victor M. Blanco в междуамериканската обсерватория Серо Тололо в Чили. Първоначално DECam е проектиран да провежда проучване на далечни галактики за измерване на силата на тъмната енергия, докато тя ускорява разширяването на Вселената и отдалечава тези галактики от нас. След завършването на това проучване обаче камерата DECam е използвана и за други цели. Тя е един от най-мощните широкообхватни инструменти, създавани някога, и това изображение на остатъка от свръхновата Вела е доказателство за неговите възможности. Всъщност това е най-голямото изображение, публикувано някога от камерата с размер от 1,3 гигапиксела (1,3 милиарда пиксела). За сравнение, най-добрият смартфон може да има 48-мегапикселова (48 милиона пиксела) камера.
Изображението трябва да е голямо, за да улови всички тези детайли в такава голяма част от небето.
Остатъкът от свръхновата Вела е мъглявина с диаметър около 100 светлинни години. Тъй като е на около 800 светлинни години от нас, това означава, че остатъкът от свръхновата Вела обхваща площ на небесната сфера 20 пъти по-голяма от ъгловия диаметър на пълната луна (което е 31 ъглови минути или половин градус напречно в небето).
Самият остатък от свръхновата Вела е от решаващо астрономическо значение. Той ни дава добър поглед върху късните етапи от развитието на такъв остатък и предлага представа за това как материалът, издухан от свръхновата, постепенно се разпръсква в междузвездната среда, като фина мъгла от газ, която изпълва пространството между звездите.
Ударната вълна от древната звездна експлозия, която е формирала остатъка от свръхнова Вела, все още се разширява в космоса, където се сблъсква с междузвездната среда и я компресира, създавайки деликатните нишки, които можем да видим на изображението. Абсорбционни линии от елементи като калций, въглерод, мед, германий, криптон, магнезий, никел, кислород и силиций - много от тях йонизирани и двойно йонизирани - също са открити в остатъците от свръхновата. Това са тежки елементи, изковани или от процеси на синтез в звездата, преди да избухне, или от свирепите енергии, отприщени от самата експлозия.
Свръхновата не просто изхвърля вътрешностите на звезда в дълбокия космос, тя също така оставя след себе си ядрото на мъртвата звезда, сега уплътнено под действието на гравитацията в ултра-плътен обект с диаметър само 10 - 12 километра, наречен неутронна звезда.
Някои от най-интересните обекти, открити в новото 1,3-гигапикселово изображение на свръхновата Вела. Кредит: CTIO/NOIRLab/DOE/NSF/AURA
Такъв обект обикновено се върти около оста си много пъти в секунда, проблясвайки с радиолъчи от полюсите си като космически фар. Такива обекти се наричат "пулсари" и наистина един се крие в сърцето на остатъка от свръхнова Вела, който радиотелескопите са ги засичали да се въртят с шеметната скорост от 11 оборота в секунда.
Пулсарът Вела е един от най-близките пулсари до нас и издухва т. нар. "мъглявина пулсарен вятър", която е по-малка мъглявина вътре в по-големия остатък от свръхновата, образувана от заредени частици, излъчвани от пулсара и удрящи околозвездния материал, изхвърлен от експлоадиралата звезда, както и околната междузвездна среда. В известен смисъл остатъкът и пулсарната мъглявина са като мъглявина в мъглявината, нещо като космическа матрьошка. Като се има предвид, че е образувана от високоенергийни частици, пулсарната вятърна мъглявина е по-откриваема в рентгенови и гама лъчи.
Дори съзвездието, в което се намира остатъкът от свръхновата Вела, има интересна история. Съзвездието е Вела или Корабни платна (лат. Vela), но преди време тази част от небето е била част от много по-голямо съзвездие, наречено "Корабът Арго" (лат. Argo Navis), на името на гръцкия митологичен кораб, който отвежда Язон и аргонавтите в търсене на Златното руно.
То е единственото съзвездие от списъка на Птолемей, което не е просъществувало до наши дни
Това южно съзвездие е било толкова огромно, че през 1755 г. френският астроном Никола Луи дьо Лакай разделя Арго на три по-малки съзвездия: Кил, Кърма и Корабни платна.
Тези три съзвездия все още съществуват и до днес, но съдейки по изображението на DECam, може би в крайна сметка аргонавтите - днешните астрономи - наистина са намерили своето Златно руно под формата на остатъка от свръхновата Вела.
Източник: Astronomers reveal one of the most detailed pictures of an exploded star ever taken, Live Science
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари