Какво става с човешкия организъм в ледената вода? Нека се опитаме да разберем от гледна точка на физиологията, как нормално средностатистическо човешко тяло реагира на студената и топлата вода.
Как реагират рецепторите за студ
В книгата си "Нервната система в действие" (The Nervous System in Action), Майкъл Ман (Michael D. Mann, Ph.D.) определя четири основни типа рецептори в човешката кожа, реагиращи на: допир, болка, топлина и студ. Прави впечатление, че има два отделни вида температурни рецептори - някои реагират само на топлина, други - само на студ. Рецепторите за допир са най-много - средно 50 на кв. см. кожа. Те са разпределени по цялото тяло почти равномерно. Температурните рецептори са десет пъти по-малко и са разположени много неравномерно. Най-високата концентрация на рецептори за студ има на върха на носа, ушите и на гърдите.
Според наблюденията на учения, човек може да оцени температурата на водата приблизително точно само в границите на 37-38° C, тоест, при температура, близка до нормалната температура на тялото. Интересното е, че хората са склонни да надценяват високите и подценяват ниските температури. Особено погрешни оценки се дават за ниските температури. Ако температурата на водата е 25° C, мнозина казват, че е само 10° C. Усещането и оценката на температурата е силно зависима от това, каква е първоначалната температура на околната среда и каква е степента на промяна. Рецепторите за студ и рецепторите за топлина могат да променят чувствителността си. Така например, от 28°C нагоре температурата на водата трябва да се увеличи с 1° C, за да предизвика усещане за загряване и да се понижи само 0,15° C, за да предизвика усещане за охлаждане.
Чрез измерване на честотата на нервните импулси от рецепторите в кожата, учените откриват, че топлинните рецептори започват да регистрират добре топлината при 30 °C, като максималната чувствителност се проявява при 45°С, а при по-високи температури се включват рецепторите за болка, които предупреждават за опасност от изгаряне. Рецепторите за студ се включват под 35 °C (в диапазона 30-35 °C, действат и двата вида рецептори - и за студ и за топлина). Но при температура от около 5 °С рецепторите за студ изключват. Човек вече не чувства студ или болка - повърхността на кожата не дава сигнали. Ето защо, при бързо потапяне в ледена вода, студ и болка не се усещат.
Какво се случва при зимното плуване
Очевидно е, че човекът не е приспособен за този вид забавление. За разлика от животните, нямаме нито пера, нито достатъчен слой мазнини или козина. Наблюденията на спасители показват, че дълъг престой във вода с температура под 25 °C може да предизвика хипотермия (преохлаждане на организма). Без подходяща подготовка и екипировка, ние сме уязвими към студа.
Но човекът има развит мозък, с помощта на който може да се анализират всички опасности на зимното плуване и от това даже да получава удоволствие. Но не може просто да се хвърлим в ледената вода, неподготвени и без да знаем за възможните последици и реакции на организма. Това е много опасно.
Дори опитните "моржове" почти всеки път трябва да преодолеят сериозна психологическа бариера преди да влязат във водата. Това е нормално и всъщност е защитен рефлекс.
Опасността за организма не е толкова хипотермията, а термичният шок. В първите няколко секунди от потапянето изглеждат за новака най-трудни, но това не е така. Най-опасното време след потапянето е след 30-тата секунда до 3 минути. Именно в това време може да възникне студов термичен шок. Какво се случва в този момент? Човекът притежава рефлекс за гмуркане, в отговор на внезапно потапяне. Под водата, автоматично се задържа дишането, намалява сърдечната честота и скоростта на циркулацията на кръвта. Но когато температурата на водата е под 15°C рефлексът за гмуркане се изключва заради студения шок.

Какво се случва
- Честотата на дишането се увеличава - недостигът на кислород може да предизвика учестено дишане замаяност и объркване;
- Способността да се задържа дишането във вода намалява от 1 мин. до 10 сек,
- Повърхностните кръвоносни съдове се затварят, което води до внезапно повишаване на кръвното налягане, което може да доведе до инсулт.
- Най-лошото нещо, което може да направите, е случайно да вдишате с потопено лице във водата и да се удавите;
- Шокът може да предизвика неспособност да се контролира тялото и плуването, което също може да доведе до удавяне.
Всички тези симптоми се появяват по време на първото гмуркане в студена вода и е необходимо да сте наясно с тях. Редовните тренировки на тялото могат да елиминират острата реакция на организма към студа, но не напълно.
Температурата, при която настъпва шокът от студа е различна за всеки, в зависимост от тренираността. Някои опитни плувци чувстват шок само при температури под 10°C.
Има хора, които редовно плуват през зимата и дори получават удоволствие от това. Но не мислете, че всеки от нас може веднага да влезе в ледената вода и нищо лошо да не може да му се случи.
Да не забравяме, че да се плува в студена вода е опасно и трудно. Това изисква постоянни тренировки на тялото. Никой не прави това естествено и лесно.



















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"