Сайтът Live Science помоли експерти медици да коментират информацията в публикуваната преди два месеца в блога The Renegade Pharmacist инфографика, показваща, какво се случва с тялото ни час, след като изпием кутия кока-кола.
Установи се, че макар и по принцип изнесеното да е вярно, мащабът на вредните ефекти от пиенето на напитката все пак са преувеличени.
Така в инфографиката се твърди, че когато изпием само една кутия кока-кола:
- След 10 минути. 10-те чаени лъжички захар нанасят съкрушителен „удар” по целия ви организъм, тъй като това е ежедневната препоръчителна норма. И единствената причина, поради която не започвате да повръщате, това е фосфорната киселина, която потиска действието на захарта.
- След 20 минути. Настъпва скок на инсулина в кръвта. Черният дроб превръща цялата захар в мазнини.
- След 40 минути. Поглъщането на кофеина е завършено. Вашите зеници се разширяват. Кръвното ви налягане се увеличава, защото черният дроб изхвърля повече захар в кръвта. Блокират се аденозиновите рецептори, като по този начин се предотвратява сънливостта.
- След 45 минути. Вашето тяло увеличава производството на хормона допамин, стимулиращ центъра на удоволствията в мозъка. Същият принцип на действие има и хероинът.
- След час. Фосфорната киселина свързва калция, магнезия и цинка във вашия стомашно-чревен тракт, ускорявайки метаболизма. Увеличава се отделянето на калций чрез урината.
- След повече от час. В „играта” се включва пикочогонното действие на напитката. От организма ви се извеждат калцият, магнезият и цинкът, които се намират във вашите кости, а така също и натрият. По това време вие вече сте станали раздразнителни или вяли.

Дана Ханес (Dana Hunnes) старши диетолог в Медицинския центр Роналд Рейгън в Университета на Калифорния, Лос Анджелис, потвърди, че по принцип представените данни са верни. Но други експерти посочват, че мащабите на негативните последици в инфографиката са преувеличени.
Разбира се, една сладка напитка с кофеин - не е най-добрият избор като напитка. Но, ако я пиете рядко "това не е непременно вредно", казва Хедър Мангиери (Heather Mangieri), говорител на Американската академия за здравословно хранене и диети, "общото качество на храната - това е, което е важно", според нея.
Освен това, ефектът от пиенето на кока-кола и други подобни напитки силно се променя в зависимост от физическата ви активност. По-специално, ако се движите, а не седите на дивана, ефектът от приема на голямо количество захар, ще бъде много по-слаб. Тази захар се превръща в мазнини и ще бъдат обработена в необходимата за тялото ви енергия.
Отделянето на "хормона на удоволствието" допамина се появява в резултат и на други наши действия, които се смятат за по-здравословни и полезни - например, слушането на музика или секса (така че аналогията с хероина е очевидна манипулация). Кофеинът не е чак толкова много в кока-колата и всяка друга, съдържаща го храна или напитка, ще предизвика същия ефект, както посочвано Джули Кенел (Julie Kennel), диетолог от университета в Охайо.
Що се отнася до извеждането от организма на микроелементи, включително калций, не всичко е толкова просто. Според Мангиери проучванията наистина показват положителна корелация между консумацията на газирани напитки и броя на фрактурите. Но може би това се дължи на това, че феновете на газираните напитки пият по-малко мляко. Фосфорна киселина, както и захар и кофеин (както е споменато по-горе), има и в други продукти.
Нещо повече, една единствена кутия с кока-кола съдържа около 39 милиграма кофеин, по-малко от 100-те мг кофеин в чаша кафе.
Като цяло, да се пият сладки газирани напитки не е толкова вредно. Но има много по-здравословен избор.




















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
04.11 2015 в 19:29
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"
dolivo
Чифтосали ли са се Хомо еректус и денисовците? Зъбните протеини намекват за древни срещи