Как популярните диети - кето и периодично гладуване - работят на молекулярно ниво и дали и двата пола имат еднаква полза от тях? Учени от Калифорнийския университет в Ривърсайд изучават тези въпроси и наскоро представиха своите резултати.
Идеята на кето диетата е, че ниските нива на въглехидрати и много високите нива на мазнини и протеини ще принудят тялото да използва мазнините като гориво, което води до загуба на тегло. Много хора повярваха в нея и безброй компании произвеждат храни, предназначени за тези хора.
Интермитентното хранене е режим, при който се прави периодично гладуване. Това действа на подобен принцип, като ограничава храненето до малък период от време през деня. В часовете без храна тялото изчерпва запасите си от захар и преминава към изгаряне на мазнини. Мазнините се превръщат в кетонни тела, които мозъкът може да използва като гориво.
Въпреки популярността си, учените все още не са идентифицирали гените или протеините, които позволяват на диетите да работят - ако въобще работят.
Ключът вероятно е протеин, наречен HNF4, открит във високи нива в черния дроб. Това е транскрипционен фактор, който превръща ДНК в РНК , която след това се превръща в нови протеини и се предлага в две форми, P1 или P2.
Екипът, ръководен от Калифорнийския университет в Ривърсайд (UCR), първоначално изследва P2 като прораков протеин. Те не откриват връзка с рак, но забелязвата, че мишките с високи нива на P2 в черния си дроб имат и различни гени за метаболизъм.
Те също така научават, че P2 се появява в по-голямо количество по-късно през деня, което може да обясни защо мишките не наддават почти такова тегло, ако времето, в което ядат, е ограничено - дори ако мишките ядат твърде много.
Изследователите подозират, че чувствителен към енергия ензим може да предизвика превключване между P1 и P2, което след това може да даде възможност за процеса на изгаряне на мазнини за енергия.
„Това се опитваме да докажем“, заявява Сара Ради (Sarah Radi), биохимик от Калифорнийския университет в Ривърсайд (UCR)..
Специално внимание ще бъде обърнато в това проучване на начините, по които мъжките и женските мишки реагират на кето диетата и периодичното гладуване. Някои изследвания показват, че има разлики.
„Кето диетата изглежда не работи толкова добре при жените, защото метаболизираме мазнините по различен начин и имаме различни гени, които се включват и изключват в отговор на гладуването“, обяснява професора по клетъчна биология Франсис Сладек (Frances Sladek) от UCR. "Но ние наистина не знаем защо е така, нито как се случва - това е нещо, което се надяваме да научим."
Независимо дали диетата е ефективна за всеки пол, изследователите предупреждават да не се довежда до крайност. Не е ясно дали всички мазнини се метаболизират при кето диетата или интермитентното гладуване, или голяма част от тях просто се натрупват в тялото. Стандартняте японски начин на хранене е със съдържание на 20% мазнини, американският - средно 35%, а кето диетите могат да съдържат до 70 или 80%, което вероятно е наистина голямо количество.
„Ако ядете много мазнини, това в крайна сметка ще ви направи дебели. Ако ядете твърде много от нещо, това ще ви направи дебели - включително моркови", отбелязва Сладек. „В крайна сметка най-важното е количеството, което ядете, какво ядете и времето на деня, в което го ядете".
Източник: Keto diet may not work for women, University of California - Riverside






















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"