Обонянието на мравките може да се използва като диагностичен инструмент за ранно откриване на рак при хората, и макар резултатите да са окуражаващи, сме далеч от употребата му на практика, твърдят изследователите.
Тъй като мравките нямат нос, те използват обонятелни рецептори на антените си, за да намерят храна или да открият потенциални партньори. За целите на изследването, публикувано на 25 януари в списание Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences, учените обучават близо три дузини мравки от вида Formica fusca да използват тези остри обонятелни рецептори за друга задача: откриване на тумори.
В лабораторни условия учените присаждат на мишки парченца тумори от рак на гърдата, взети от човешки проби, и научават 35-те насекоми да "свързват урината от туморните гризачи със захар", обясняват в The Washington Post. След като са поставени в петриева паничка, мравките прекарват 20% повече време до проби от урина, съдържащи ракови тумори, в сравнение със здрава урина, според проучването.
"Те просто искат да ядат захар", отбелязва пред The Washington Post Баптист Пикере (Baptiste Piqueret), водещ автор на изследването и етолог в Университета "Сорбона Париж Север" във Франция.
Тъй като туморните клетки съдържат летливи органични съединения, които изследователите могат да използват като биомаркери на рака, животни като кучетата, а сега и мравките, могат бързо да бъдат обучени да откриват тези аномалии чрез обонянието си. Въпреки това изследователите смятат, че мравките "могат да имат предимство пред кучетата и други животни, чието обучение отнема повече време", коментира The Washington Post.
Това е важно, тъй като колкото по-рано се открие ракът, толкова по-рано може да се започне лечение. Изследователите се надяват, че мравките, които подушват рака, имат потенциала "да действат като ефикасни и евтини биодетектори за рак", пишат те в своето проучване.
"Резултатите са много обещаващи", заявява Пикере. Той обаче предупреждава, че "е важно да се знае, че сме далеч от използването им като обикновен начин за откриване на рак".
Справка: Ants act as olfactory bio-detectors of tumours in patient-derived xenograft mice
Baptiste Piqueret†, Élodie Montaudon, Paul Devienne, Chloé Leroy, Elisabetta Marangoni, Jean-Christophe Sandoz‡ and Patrizia d'Ettorre‡
Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences; Published:25 January 2023 https://doi.org/10.1098/rspb.2022.1962
Източник: Ants can detect the scent of cancer in urine
Jennifer Nalewicki, Live Science
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари