Позицията на ръцете оказва влияние върху показанията на кръвното налягане според ново проучване.
Проучването, публикувано в JAMA Internal Medicine, установява, че поставянето на ръката ви в скута ви или оставянето й да виси отстрани води до по-високо кръвно налягане, отколкото ако сте я поставили на маса.
Това означава, че хипертонията може да бъде надценена и погрешно диагностицирана според американския екип изследователи.
Предполага се, че кръвното налягане се измерва, когато пациентът е в седнало положение, с крака поставени на пода и ръката е опряна на маса или бюро.
Това гарантира, че сфигмоманометърът – надуваемият маншет за ръка и прикрепеният манометър – получава най-точното отчитане.
Но, посочват изследователите, клиницистите често измерват кръвното налягане, когато пациентът е в различна позиция - особено когато няма удобна маса.
Изследователите набират 133 доброволци на възраст между 18 и 80 години за това проучване.
Кръвното налягане на всеки от участниците е измерено по 3 различни начина, в произволен ред: с ръка на бюрото, висяща отстрани или положена в скута.
Позициите на скута и настрани постоянно дават на участниците по-високи показания за кръвно налягане, отколкото позициите на бюро.
Това важи както за систоличното (горното ниво, когато сърцето се е свило), така и за диастолното (долното ниво, когато сърцето се е отпуснало) число при показанията на кръвното налягане.
Показанията са средно с 3,9-6,5 mm Hg (милиметра живачен стълб) по-високи. Висящата ръка води до особено високи показания.
Тези модели са "като цяло последователни" за възраст, пол и други демографски групи според статията. Хората с хипертония имат "по-крайни" разлики.
Тези разлики са достатъчно големи, за да подтикнат към погрешна диагноза хипертония при голяма част от хората според изследователите.
"Отчитанията на кръвното налягане и в двете позиции бяха достатъчно високи, за да предизвикат опасения за свръхдиагностика и свръхлечение“, пишат изследователите в своята статия.
Изследователите предлагат няколко причини защо позициите на ръцете оказват влияние върху показанията: височината на маншета спрямо сърцето, мускулна контракция в ръката, която не е подпряна, и количеството работа, което извършват вените и артериите, когато ръката е в различна позиция.
Екипът отбелязва, че хората трябва да са наясно с това несъответствие, за да могат да измерват кръвното налягане по-точно, както в клиничен контекст, така и при домашно измерване.
"Образованието и обучението както на клиничния персонал, така и на пациентите по отношение на измерването на кръвното налягане е от съществено значение за контрола на хипертонията и превенцията на сърдечно-съдовите заболявания", пишат изследователите в своята статия.
Справка: Arm Position and Blood Pressure Readings. The ARMS Crossover Randomized Clinical Trial; Hairong Liu, MHS1,2; Di Zhao, PhD1,2; Ahmed Sabit, MS3; et al; JAMA Intern Med. Published online October 7, 2024. doi: 10.1001/jamainternmed.2024.5213
Източник: Arm position can cause higher blood pressure readings, Cosmos magazine
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари