Жена е в ремисия за рекордните 19 години след имунно лечение с CAR-T

Ваня Милева Последна промяна на 18 февруари 2025 в 00:00 3068 0

CAR-T клетка (оранжево) атакува ракова клетка (зелено), която започва да се свива.

Кредит Eye Of Science/Science Photo Library

CAR-T клетка (оранжево) атакува ракова клетка (зелено), която започва да се свива.

CAR-T-клетъчната терапия е излекувала момиче с рядък детски рак, което поражда надежди за бъдещите получатели на тази терапия.

Момичето е на четири години, когато пристига в Тексаската детска болница в Хюстън, за да получи високоекспериментална терапия за рак на нервните клетки. Стандартните методи на лечение не са успели да задържат рака. Ракът се е разпространил в костите ѝ и прогнозата е лоша.

Деветнадесет години по-късно тя е без рак и е майка на две деца. Тази забележителна история на успех, публикувана на 17 февруари в Nature Medicine, е най-дългата докладвана ремисия на рак след лечение с модифицирани имунни клетки, наречени CAR-T клетки.

През годините след лечението на момичето през 2006 г. CAR-T клетките са постигнали забележителни резултати при някои видове рак на кръвта, като например левкемия. От 2017 г. насам Администрацията по храните и лекарствата на САЩ е одобрила седем терапии с CAR-T клетки, а някои ранни реципиенти на CAR-T терапия са били свободни от рак в продължение на повече от десетилетие.

Но изследователите се борят да повторят този успех при солидни тумори като такива, причинени от невробластом - рак на нервните клетки, който обикновено се диагностицира при малки деца. Затова последните резултати са особено добра новина, заявява Снеха Рамакришна (Sneha Ramakrishna), педиатричен онколог и изследовател на рака в Медицинския факултет на Станфордския университет в Калифорния, която не е участвала в проучването.

"Това ми дава много надежда", добавя тя. "Ще отключим CAR-T клетки за хора със солидни тумори."

Цел на клетките

CAR Т-клетките са имунни клетки, които са разработени така, че да произвеждат протеин, наречен химерен антигенен рецептор (CAR). Този протеин е проектиран да се прикрепи към мишена, открита в раковата клетка, задействайки имунната клетка да я атакува и унищожи.

Когато през 2004 г. започва изследването на невробластома в Тексас, терапията с CAR-T-клетки все още е малко смела идея, разказва Хелън Хеслоп (Helen Heslop), изследовател в областта на имунотерапията в Медицинския колеж "Бейлър" в Хюстън и член на екипа, провел изследването. Тя си спомня, че си е мислила: "Това е някаква чудновата синтетична биология". "Дали наистина ще проработи?"

Тестваните тогава от Хеслоп и колегите ѝ терапии с CAR-T-клетки сега се считат за първо поколение на молекулите. По-късните версии, включително и тези, които сега са одобрени лекарства, съдържат допълнителни модификации, за да засилят силата им. Хеслоп нарича първото си изследване на CAR-T-клетките "старинно изследване".

Резултатите от това изследване са обещаващи, но смесени. Единадесет от децата, участвали в проучването, са имали тумори по време на лечението им с CAR-T клетки. Само при три от тях модифицираните имунни клетки са унищожили всички признаци на рак. Ракът се е върнал при едно от тези три деца, а друго е спряло да идва на годишните си прегледи. Третото лице е без заболяване вече 19 години.

Други осем деца, участвали в проучването, са били диагностицирани с рак, но по време на лечението не са имали тумори. Пет от тях са реагирали на стандартните терапии преди, само за да се върне ракът им. При останалите три деца рискът от рецидив е бил висок.

От тези осем души петима все още не са били засегнати от болестта при последния преглед в "Бейлър", между 10 и 15 години след терапията.

Не е ясно дали CAR-T клетките са излекували тези деца, или болестта им е била победена още преди изследването, обяснява Рамакришнан. Но данните показват, че си струва да се тестват терапии с CAR-T клетки при деца с ниски нива на заболяване - нещо, което рядко се прави, посочва тя.

След това първо изпитване в "Бейлър" изследователите са разработили по-нови формули на CAR-T клетки срещу невробластом, като са променили протоколите си в търсене на по-постоянни резултати.

"Има основания за оптимизъм", коментира Дуейн Мичъл (Duane Mitchell), изследовател на рака, специализирал в областта на имунотерапията в Университета на Флорида в Гейнсвил. "Но в същото време все още има доста път пред нас."

Справка:

  1. Li, C.-H. et al. Nature Med. https://doi.org/10.1038/s41591-025-03513-0 (2025).

    Article  Google Scholar 

  2. Del Bufalo, F. et al. N. Engl. J. Med. 388, 1284–1295 (2023).

    Article  PubMed  Google Scholar 

Източник: Woman in cancer remission for record 19 years after CAR-T immune treatment, Nature, doi: https://doi.org/10.1038/d41586-025-00507-3

    Най-важното
    Всички новини