Една наистина странна форма на материята, намираща се в ултраплътни обекти като неутронните звезди, изглежда добър кандидат за най-здравия материал във Вселената.
Според новите изчисления и компютърните симулации тази материя е впечатляващите 10 милиарда пъти по-здрава от стоманата.
Статията за проучването е приета в Physical Review Letters и може да бъде прочетена в ресурса за препринти arXiv.
"Това е много шантава форма", коментира физикът Чарлс Хоровиц (Charles Horowitz) от Университета на Индиана Блумингтън за Science News, "но материалът е също много, много плътен, което го прави по-як".
Неутронните звезди са една от крайните точки на жизнения цикъл на звездата с голяма маса. След като сърцевината на една звезда изгаря до желязо, тя се колапсира, превръщайки протоните и електроните в неутрони и неутрино.
Неутриното излита, но неутроните гъсто се уплътняват в обект с диаметър между 10 и 20 километра.
Тази невероятно висока плътност прави нещо странно с ядрото на атомите в звездата. Колкото се приближаваме към центъра, плътността се увеличава, притискайки ядрата, докато се деформират и се слеят заедно.
Получените ядрени структури приличат на макаронени изделия. Някои структури са сплескани в листове като лазаня, някои са подобни на макарони, други - на спагети, нудли и юфка. Тяхната плътност е огромна - над 100 трилиона пъти повече от водата.
Ядрени видове "паста" (Caplan & Horowitz / arXiv)
Както може би се досещате, възпроизвеждането на този вид плътност в лабораторни условия е просто невъзможно. За щастие учените сега имат достъп до мощни компютърни симулации, които са използвали за този случай.
Изследователите създават компютърни модели на ядрената паста и прилагат натиск, за да проверят как реагира материалът. Те установяват, че силата, необходима за разрушаване на ядрените "спагети", е 10 милиарда пъти по-голяма от необходимата за разрушаване на стоманата.
Въпреки че кората на неутронната звезда е изчислявана преди това и определена като изключително здрава, ядрените "спагети" са още по-яки. Този резултат предполага, че йонната кора на една неутронна звезда ще се счупи значително по-рано от ядрената "паста" в сърцевината.
Това, от своя страна, може да окаже влияние върху разрушаването на кората в определени ситуации, твърдят изследователите, по време на сливанията на неутронни звезди или ултрадългите гама-лъчеви избухвания, предизвикани от магнетари.
"Освен това голямата якост и плътност на ядрената "паста", предсказани от това проучване, предполагат, че неутронните звезди могат да поддържат големи "погребани" планини под кората си", пишат изследователите в своята статия.
Това означава, че заради тези плътни области вътрешността на неутронната звезда може да бъде твърде нехомогенна. И ако случаят е такъв, неутронните звезди може би постоянно генерират гравитационни вълни - вълни в тъканта на пространство- времето.
Те няма да бъдат особено силни, поне недостатъчно силни, за да бъдат открити от съвременните детектори, като се има предвид колко е трудно да се открие дори сблъсък между две масивни черни дупки.
Но може би бъдещите ъпгрейди на гравитационната обсерватория LIGO могат да подобрят чувствителността ѝ. А може би обсерваторията на лазерната интерферометърична космическа антена (Laser Interferometer Space Antenna - LISA), планирана за изстрелване през 2034 г., може да открие тези слаби вълни.
Изследването не само хвърля светлина върху естеството на сърцевината на неутронните звезди, но и поставя основата за бъдещи наблюдения, които един ден могат да дадат конкретно доказателство за съществуването на ядрената "паста".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари