Убийството на Юлий Цезар през 44 г. пр.н.е. предизвиква близо две десетилетие борби за власт, довели до падането на Римската република и възхода на Римската империя.
Историческите източници говорят за глад, болести, странни гледки в небето и необичайно студено време в Средиземноморието. Ново проучване предполага, че причината за тези бързи промени в околната среда е мощно вулканично изригване от другата страна на планетата, на вулкана Окмок в Аляска през 43 г. пр.н.е.
Изследователите смятат, че катастрофалното изригване играе важна роля в редица големи исторически промени в Средиземноморието, като падането на Римската република и края на царството на Птолемеите в Египет.
Документът бе публикуван в списание Proceedings of the National Academy of Sciences в понеделник.
Международен екип от учени и историци използва анализ на вулканична пепел (тефра), открита в ледени сондажни ядра на Арктика. След това ги сравнява със свидетелства на климатичните промени в дървесни пръстени от Скандинавия, Австрия и Белите планини в Калифорния, заедно с климатичните записи от пещерно образувание в Североизточен Китай.
Заедно те разкриват наличието на големи атмосферни промени, настъпили през 43 г. пр.н.е. и продължават да влияят през следващите две години.
Остров Умнак на Аляска от Алеутския архипелаг, показва огромната 10-километрова калдера (горе вдясно) до голяма степен създадена от изригването на Окмок II 43 г. пр.н.е. Кредит: US Geological Survey
Анализът предполага, че източникът на драмата е изригването на Окмок II, което се е случило в началото на 43 г. пр.н.е., събитие, което е толкова катастрофално мощно, че взривява 10 километра кратер около вулкана.
„Направихме геохимичен отпечатък на пепелта и сравнихме отпечатъка с библиотека от пепел от вулкани, за които се смята, че са изригнали около това време през първия век пр.н.е. Съвпадението с пепелта на Окмок II бе отлично, така че няма съмнение, че е дошъл от този вулкан“, заяви пред IFLScience Джо Макконел (Joe McConnell), водещ автор на проучване от Института за пустинни изследвания в Невада.
„Имаше предположения, базирани главно на приблизителния момент, че може да е било исторически документирано изригване на планината Етна или масовото изригване на Апоеке в Никарагуа. Ранното изригване на 44 г. пр.н.е. в планината Етна е било съвсем малко изригване в сравнение, а данните от базирани на дървесните пръстени на температурата през лятото показват изключително охлаждане през 43 и 42 г. пр.н.е., а не 44 г. пр.н.е.“, добавя Макконъл.
Известно е, че големите вулканични изригвания могат да имат дълбоки последици върху климата на Земята чрез изхвърлянето на пепел и газове в атмосферата, които влияят на парниковия ефект. В случая на това изригване, ефектите са били кратковременни, но остри. Двете години след изригването на Окмок II са били едни от най-студените в Северното полукълбо през последните 2500 години, като средните сезонни температури са били до 7° C по-студени от нормалните. Дъждовете също се увеличават драстично, като през лятото нивата на валежите са били между 50-120 % над нормата в Южна Европа. През есенните месеци валежите са били може би над 4 пъти над обичайните.
Не за първи път климатичните промени са свързвани с евентуалния разпад на цивилизациите. Разбира се, упадъкът на основните световни сили почти винаги е сложна комбинация от преплетени фактори. Никога няма нито един фактор. Имайки това предвид, изследователите твърдят, че кратките климатични промени около това време вероятно са били един пирон в ковчега както на царството на Птолемеите в Египет, така и на Римската република, което е породила Римската империя.
"Тези констатации придават правдоподобност на свидетелствата за студ, глад, недостиг на храна и болести, описани от древните източници", заявява в eurekalert Андрю Уилсън (Andrew Wilson), археолог от Университета в Оксфорд. "В Средиземноморския регион, тези влажни и изключително студени условия през важната за селското стопанство пролет през есенните сезони вероятно намаляват добивите и затрудняват доставките по време на продължаващите политически катаклизми през периода“.
„Особено поразителна е била тежестта на провала на разливането на Нил по времето на изригването в Окмок и гладът и болестите, за които се съобщава в египетските източници“, добавя Джо Манинг (Joe Manning) от Университета в Йейл. „Климатичните ефекти са били тежък удар за вече стресираното общество в този важен момент в историята.“
Източник:
A Volcano In Alaska Caused Big Problems For Both The Romans And Ancient Egyptians, IFLScience
Huge Volcanic Eruption in Alaska Linked to Rise of The Roman Empire in New Study, ScienceAlert