Британската стартъп компания Arborea започва пилотен проект в кампуса на Имперския колеж в Лондон, за да изпробва своята технология “БиоСоларни листа”(BioSolar Leaf).
Новаторската система използва микроскопични растения, за да премахва замърсяването от въздуха, докато произвежда хранителни вещества, което означава, че не само ще се бори с въглеродните емисии, но и едновременно с това с глада.
Системата на Arborea включва отглеждане на микроскопични растения като микроводорасли или фитопланктон върху структури, подобни на соларни панели, които могат да бъдат поставени на практика навсякъде, където и соларните панели.
Чрез процеса си на фотосинтеза, тези растения премахват въглеродния диоксид от въздуха и отделят кислород. Според уебсайта на компанията, всеки квадратен метър от тяхната система, пречиства толкова въздух, колкото сто квадратни метра дървета.
Кредит: Arborea
Пречистването на въздуха е само един от положителните ефекти на технологията БиоСоларни листа, микроскопичните растения произвеждат и растителен протеин, който компанията извлича и използва за създаването на хранителни продукти на растителна основа.
”Тази пилотна инсталация ще произвежда добавки за природосъобразни здравословни храни, докато пречиства въздуха, произвежда кислород и премахва въглероден диоксид от заобикалящата околна среда," разказва изпълнителният директор на компанията Джулиан Мелкиори (Julian Melchiorri). "Това ще ни даде възможност да използваме напълно двойния ефект от БиоСоларните листа в истинска оперативна среда и ще ни помогне да развием пълния потенциал на технологията."
Източник: Futurism