
3 март е обявен за Световен ден на дивата природа (World Wildlife Day). Отбелязва се от 2014 г. по силата на Резолюция A/RES/68/205, приета от Общото събрание на ООН, за да се насочи вниманието на обществеността към многообразието и красотата на дивата фауна и флора и за да се повиши степента на информираност за дейностите за защита на дивата природа.
На 20 декември 2013 г. Шестдесет и осмата сесия на Общото събрание на ООН обяви 3 март за Световен ден на дивата природа, за да повиши информираността за дивата флора и фауна по света. Датата е избрана в деня, когато е приета Конвенцията за международна търговия със застрашени видове (CITES) през 1979 г., която играе важна роля в гарантирането, че международната търговия не застрашава оцеляването на видовете.
Световният ден на дивата природа сега се превърна в най-важното световно годишно събитие, посветено на дивата природа.
Празникът има за цел да привлечевниманието към природозащитния статус на някои от най-критично застрашените видове дива фауна и флора и да стимулират дискусии към търсене и прилагане на решения за тяхното опазване.
Световният ден на дивата природа ще бъде отбелязан през 2023 г. с основна тема „Партньорства за опазване на дивата природа“.
Посланието на WAZA & IUCN SSC за Световния ден на дивата природа 2023 г.
В рамките на тазгодишната тема "Партньорства за опазване на дивата природа" денят се фокусира върху две подтеми:
Морски живот и океани - тъй като около 70 % от нашата планета е покрита с вода, въздействието на опазването на морската среда е изключително важно.
Бизнес и финанси - в световен мащаб усилията за опазване на околната среда трябва да бъдат финансирани и тази работа трябва да се извършва в сътрудничество с бизнеса - област, която в миналото е била разглеждана като експлоататорска и неустойчива. Успешните партньорства за опазване на околната среда трябва да намерят начини за включване на бизнеса, ако искаме да обърнем загубата на биоразнообразие.
3 март 2023 г. ще бъде много специална дата, тъй като на нея ще бъде отбелязана и 50-годишнината на Конвенцията за международна търговия със застрашени видове (CITES).
CITES стои на кръстопътя между търговията и опазването, като страните по Конвенцията работят с общата цел да осигурят устойчивост на застрашените видове. CITES се стреми да изгражда партньорства и да примирява различията между групите, които се ръководят и управляват от нейните разпоредби. На национално и местно равнище тези партньорства са от съществено значение във всяка страна по света, за да се съсредоточат върху опазването на видовете и екосистемите.
Официално информационно видео за честването на Световния ден на дивата природа за 2023 г.
Още информация за събитието ще намерите в YouTube на 3 март 2022 г. на официалния YouTube канал на Световния ден на дивата природа.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари