14 български града ще са домакини на събития в рамките на Европейската нощ на учените 2016. Тази година инициативата ще се проведе в петък, 30 септември.
Всяка година този празник на науката се провежда едновременно в около 300 града по света.
Официалното откриване у нас ще е в София Тех Парк от 17 ч.
Ето и акценти от програмата:
-
София Тех Парк
17:00-20:30 В лабораторията по киберсигурност ще се проведат кратки дискусии на тема „Сигурност в Интернет“ от млади изследователи в областта на киберсигурността, но основният фокус ще бъде поставен върху „хакерски“ демонстрации на някои лесно екслпоатируеми слабости, които касаят стандартни потребители
17:00-21:30 Ще може да участвате в обиколка на лабораторията по интелигентни комуникационни системи. Посетителите ще могат да видят уникален робот, който е третият по рода си в Европа за изследване на бордовите компютри на високоскоростни влакове и релсов път.
17:00-22:00 В Експлораториума ще можете да видите науката в действие. Учените ще ви показват експерименти, можете да играете образователни игри и да научите интересни и полезни неща.
18:00-19:00 Среща-разговор с доц. д-р Леандър Литов, ръководител на българския екип към Европейския център за ядрени изследвания ЦЕРН.
19:30-20:30 Видео връзка с Националната астрономическа обсерватория Рожен.
21:00-22:00 Онлайн излъчване от Лондон на шестимата финалисти от конкурса „Лаборатория за слава FameLab“ на тема „Скрити светове“. Ще научим интересни факти от скритите светове на молекулярната биология, астробиологията, вулканичния прах и много други.
В конкурса участва и инж. Ивайла Сопотенска, докторант по хранителни технологии и финалист от Лаборатория за слава FameLab България 2016г.
17:00-24:00 Пешеходен мост до София Тех Парк над „Цариградско шосе“ - изложба „Шекспир е жив в науката“
Много от популярните сюжети на Шекспир всъщност имат своето научно обяснение. Отровите и еликсирите са оръжие, което най-популярните герои на Шекспир често избират. Повечето от включените в изложбата растения с токсични свойства се срещат из цяла Европа. Затова, с цел нашата собствена безопасност, е важно да ги познаваме, за да ги избягваме ако попаднем на тях. В Шекспировите произведения има и много теми, свързани с човешката същност и поведение, за които съвременната наука също има какво да каже.
-
Технически университет - София
17:00-21:00, Машинно-технологичен факултет
Лаборатория FRESH: нощ на отворените врати в Технически Университет - София
Като част от „Европейска нощ на учените 2016“, ТУ София ще отвори вратите на няколко от своите лаборатории, включително и на лабораторията „Виртуална реалност“. Ще присъстват експерти, които ще запознаят посетителите с дейността на избраните лаборатории, както и с възможностите на оборудването им.
18:00-19:00, Машинно-технологичен факултет
Ще се проведе популярна презентация на тема „Роботите в медицината“, като част от дейността по проект „SPARKS“ за насърчаване на ангажираността с отговорни научни изследвания и иновации. Участващ учен: проф. д-р инж. Костадин Костадинов от Института по механика.
-
Софийска астрономическа обсерватория
Научнопопулярни презентации
18:15-18:30 Официално откриване и представяне на дейностите на катедрите „Астрономия“ и „Метеорология и геофизика“, и възможностите за професионална реализация
18:30-19:15 Астрономията в древността и нейното значение за земеделието, културата и развитието на цивилизацията. Участващ учен: гл. ас. д-р Владимир Божилов
19:30-20:00 Как ледниците правят земетресения. Участващ учен: гл. ас. д-р Владимир Божилов
20:15-20:35 Кариера в науката – дискусия и представяне на европейския проект „Space Awareness“ от координатора на проекта за България Иво Джокин с участието на действащи учени и специалисти
20:35-20:45 Представяне на европейски проект „MA.R.CH.“ за подобряване на образованието по природни и инженерни науки в училищата. Участващ учен: гл. ас. д-р Владимир Божилов
21:00-21:45 Българската следва в галактиката Андромеда. Участващ учен: доц. д-р Петко Недялков
21:45-22:15 Прогнозата за времето – част от ежедневието ни. Участващ учен: докторант Красимир Стоев
22:30-23:15 Обръщането на полюсите на земното магнитно поле – риск за живота. Участващ учен: гл.ас. д-р Милен Цеков
23:15-23:45 Какво разказват сеизмограмите. Участващ учен: доц. д-р Ренета Райкова
23:45-24:00 Закриване на „Нощта“
Практически занимания по време на събитието
19:30-24:00 Попитай професора! – дискусия с действащи учени, която ще ви помогне да научите повече за българските научни изследвания в областта на астрономията на достъпен и популярен език; ще имате възможност да задавате въпроси по всички теми, свързани с Космоса, Вселената и Земята, и да получите компетентен отговор
19:30-24:00 Разходка и представяне на най-стария действащ телескоп на постоянен фундамент в България
20:30-24:00 Участие (при хубаво време) в реални астрономически наблюдения
-
Агробиоинститут
17:00-24:00, фоайето на Биологическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ Тема: бобовите растения – източник на качествена храна и чиста околна среда
-
Национален природонаучен музей
17:00, фасадата на Националния природонаучен музей
Фотоизложба представя учените на Националния природонаучен музей (НПМ-БАН). Изложбата ще продължи до 30 октомври.
18:00-19:30, зала „Ентомология“. Презентация, която проследява историята на основни хранителни продукти, игри и демонстрации на някои от техниките за обработката им. Участниците ще получават като подарък едно от нещата, които всеки римски войник бил длъжен да носи в багажа си.
18:00-22:00, в музея и градинката около него. Учени от Центъра за изследване и защита на прилепите към НПМ-БАН ще направят презентация за ролята на прилепите в природата и защо е важно опазването им. След 20:00 ч. ще се проведат демонстрации за наблюдение и разпознаване на видовете с ултра-звуков детектор в градинката около музея.
18:30 ч., зала „Левентис“ и залите с минерали. Научно казино
Завъртането на глобуса с интерактивната дъска и на истинска рулетка със залози върху минералите, скалите и техните свойства могат да донесат награди на всеки, който има знания в областта на минералогията и географията.
-
Национален политехнически музей
18:30-19:30 3D биопринтиране
19:00-21:00 Забавни демонстрации по физика - балони на клечка, експерименти с течен азот, стробоскоп, „странна течност“ – ненютонов флуид, въздушно оръдие, както и много други!
21:30-22:30 Химични чудеса по тъмно с Корпуса за бързо гърмене
-
Музейко
19:30-00:30 „Science Party / Цветове“. Очакват ви многоцветни храни и напитки, химични огнени избухвания, интерактивна лекция, мацаница в стил Джаксън Полък и интерактивни приказки.
Входът е свободен, с изключение на Музейко, където трябва да си закупите билети
Повече информация на сайта на nauka.bg
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари