
Изследователи от Харвард са конструирали нов тип сгъваем материал, който е универсален, самонастройващ се и самозадвижващ се. Той може да си променя размера, обема и формата. Може да се смачка на плоскост, за да издържи теглото на слон без да се скъса, и после обратно да се издигне и да възстанови формата си.
Разработката е описана в Nature Communications.
"Ние разработихме триизмерна, тънкостенна структура, която може да се използва за направата на сгъваеми и препрограмируеми обекти с произволна архитектура, чиято форма, обем и твърдост може да бъде драстично променена и непрекъснато настройвана и управлявана", заяви Йоханес Овервелде ( Johannes T. B. Overvelde) водещ автор на доклада в прессъобщение на Университета.
Структурата е вдъхновена от техника в японското изкуство оригами, наречена снапология (snapology). Тя се състои в многбройни хартиени ленти, сгънати в модули, тези модули се съединяват също с хартиени ленти, образуващи различни многостени.
Изследователите взели за основа куб с 24 страни и 36 ръба, който подобно на оригами, може да се сгъва по ръбовете си и да променя формата си. Екипът демонстрира, както теоретично, така и експериментално, че кубът може да се деформира в разнообразни форми чрез сгъване на някои ръбове, които действат като панти. Екипът вгражда пневматични задвижващи механизми в структурата, които могат да бъдат програмирани, деформирайки определени панти, да променят формата и размерите на куба.
Този авторите използват този модул като строителен материал за по-големи елементи. Екипът свързан 64 от тези модула, за да създаде 4x4x4 куб, който може да расте и да се свива, глобално да променя формата си, да променя ориентацията на своята микроструктура и да става напълно плосък.
Тъй като структурата променя формата си, тя също променя и якостта - което означава, че може да се направи материал, който да е много податлив или много устойчив при един и същ дизайн. Все едно се добавя четвърто измерение на материала.
"Ние знаем, точно как да му въздействаме, за да получим формата, която искаме" - казва един от изследователите.
Материалът може да се манипулира с всякакъв вид задвижващ механизъм, включително топлина, диелектрици или дори с вода.
Експерименталният модел е направен от полиетилентерефталат (термопластик) и двустранни лепенки (скоч).
"Това изследване показва нов клас сгъваеми материали, които също са и напълно мащабируеми," отбеляза Овервелде. "Тя работи от нано- до мащаби в метри".
"Тази структурна система може да има прекрасно приложение за динамична архитектура, включително преносими заслони, адаптивни фасади на сгради и подвижни стъклени покриви," - заяви Чък Хоберман (Chuck Hoberman), член на екипа от Факултета по дизайн в Харвард. "Като има предвид сегашните подходи към тези приложения, които разчитат на стандартната механика, тази технология предлага уникални предимства, като например как да се интегрира повърхност и структура, простота на производството, както и способността й да става плоска."
"Представете си къща, която може да се побере в раница или стена, която може да се превърне в прозорец с едно натискане на бутон." - представя разработката Лия Бъроуз (Leah Burrows) на страницата на изданието на Харвард.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
13.03 2016 в 21:41
Последни коментари
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?
Kahles
Учен от НАСА създава двигател, работещ без гориво, което противоречи на законите на физиката