
Технологичната компания Mozilla, създала популярния уеб браузър Firefox, през юни тази година ще представи тестова версия на съвсем нов браузър. Той ще използва ново ядро за обработка на страниците в интернет, съобщава The Register.
Всички версии на Firefox досега използваха ядрото "Gecko", но новата програма, чието име все още не е известно, ще се базира на ядрото "Servo".
"Servo" е ново, много по-бързо ядро от "Gecko", изработено с помощта на програмния език Rust. Тестовете на "Servo" досега са показали по-добра безопасност, модулност, както и изключително висока производителност. Причината е, че се използва нов алгоритъм за паралелна обработка на страниците, както и нови компоненти за обработка на CSS3 и HTML5-съдържание, написани също на Rust.
Друго предимство на "Servo" е неговата кросплатформеност - ядрото ще работи както на процесори, базирани на ARM технологията (следователно на мобилни устройства), така и на 64-битовите процесори, които задвижват настолните операционни системи като Windows, Mac OS и всички Linux-дистрибуции. Не на последно място новото ядро ще използва много по-оптимално многоядрените процесори, отколкото "Gecko".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
19.03 2016 в 10:16
Направлението на движение беше ясно още откакто Фондация Мозила стана официално Мозила ООД, ама не знаехме докъде ще се стигне.
Ми ето, от железния, бърз и сигурен браузър с отворен код до бавен, нестабиле, пълен с шпионски закачки и binary blobs.
И сега ще препишат PR хода от Майкрософт - ще преименуват браузъра. Зер името събрало лоша слава по някакви причини.
Последни коментари
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?
Kahles
Учен от НАСА създава двигател, работещ без гориво, което противоречи на законите на физиката