Направена от аматьора Дон Гутоски, фотографията е запечатала момент, в който червена лисица влачи останките на своя арктическа братовчедка след смъртоносна схватка в национален парк в Канада.
„Това е най-добрата снимка, която съм правил през живота си“, казва Дон пред Би Би Си. „ Има симетрията на главите, на телата и опашките, даже на израженията.“
Служители в парка казват, че са забелязвали как по-едрите червени лисици ловуват арктически. На за първи път такъв конфликт е документиран на снимка.
Членката на журито на конкурса Кати Моран казва, че ужасът на сцената е изненадващо смекчен: „Не се възприема като нещо кърваво. Всъщност на пръв поглед е почти, като че ли червената лисица съблича зимното си палто“.
Кати, която е редактор в сп. „Нешънъл джиографик“, вижда във фотографията и силно послание за глобалните климатични промени, които са в ход. По-високите географски ширини бързо се затоплят, позволявайки на животни, които нормално не влизат в контакт, да навлизат в чужди територии.
„След като в арктическите и субарктическите райони става по-топло червената лисица може да се придвижи на север и при това все по-често ще виждаме този вид напрежение“, казва тя.
Дон Гутоски беше избран за Фотограф на годината на диви животни във вторник, на церемония в Лондонския природонаучен музей, който е организатор на конкурса. Наградите в 18 категории са определени след преглед на 42 000 фотографии, изпратени от около 100 страни. Те ще бъдат представени на изложба в музея в петък.
Втората по значение награда е за млад фотограф. Тази година я печели 14-годишният Онджей Пеланек от Чехия за снимката му на сражаващи се птици. Тя е направена в северна Норвегия.
„Сражаващи се птици“
В категория „Под водата“ победител е австралиецът Майкъл Оу, заснел пасаж сардини кръжащ край гигантския силует на син кит край Южна Африка.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари